Domácí

Benzín stojí jako před válkou! První pumpy snížily ceny pod 36 korun za litr

Řetězec čerpacích stanic Tank ONO představil nový ceník pohonných hmot. Na všech jeho pumpách lze nyní tankovat Natural 95 za 35,9 koruny, naftu za 37,9 koruny.

​Jak uvádí portál zdopravy.cz, jde u benzínu o stejnou cenu jako na začátku ruské invaze na Ukrajinu, tedy 24. února. Nízké jsou i ceny ropy na světových trzích. "Když je na severní polokouli zima, tak většinou ropa klesá. Mělo by dojít k zimnímu ochlazení poptávky. Přidává se k tomu to, že drastickým způsobem zpomalují velké průmyslové ekonomiky. To dále znamená pokles poptávky a mělo by to znamenat pokles cen ropy," okomentoval pro TN.cz v půlce listopadu hlavní ekonom investiční společnosti Natland Petr Bartoň.

"Co se týče ceny ropy, dneska tam vidíme zhruba tříprocentní nárůst, nicméně z dlouhodobějšího pohledu je ten trend jednoznačný a cena ropy na světových trzích klesá. Zatímco na začátku vypuknutí konfliktu na Ukrajině cena převyšovala 130 dolarů (asi 2 920 Kč podle kurzu ČNB z 24. 2. 2022, pozn. red.) za barel, teď aktuálně se pohybujeme na úrovni 86 (asi 2 020 korun podle aktuálního kurzu ČNB, pozn. red.) dolarů za barel," srovnal ekonom Štěpán Křeček.

Podle Křečka bude cena ropy na světových trzích dále klesat. Zvyšují to totiž úrokové sazby, což vede k nižší ekonomické aktivitě, a tím se snižuje i poptávka po ropě. "Vidíme snahu OPECu proti poklesu bojovat, snižuje nabídku ropy, ale pořád je zřejmé, že na trhu je jí dostatek a cena by měla dál pokračovat v klesání," dodal Křeček.

Podle zjištění společnosti CCS klesají průměrné celorepublikové ceny nafty i Naturalu 95 od druhé poloviny října. Zatím poslední aktuální hodnoty z konce minulého týdne ukazují, že benzín se v Česku tankoval průměrně za 39,9 koruny a nafta za 41,65 koruny.

Související obsah

Na konci 42. týdne, tedy 23. října, byla nafta na 47,35 koruny a litr benzínu stál 42,92 koruny. Za pět týdnů je to pokles u nafty o skoro šest korun a u benzínu skoro o tři koruny. Od 5. prosince ale začíná platit embargo na dovoz ropy z Ruska.

"Embargo je v krátkodobém horizontu z pohledu cenotvorby nepříjemná záležitost pro české řidiče. Ropy ale bude zřejmě dostatek a nemusíme se bát dlouhodobého nedostatku a toho, že by se zvyšovaly ceny. Ceny na českých čerpacích stanicích se pro řidiče vyvíjí velmi dobře. Umožnilo to posílení koruny vůči dolaru. Se silnou korunou se zlevňuje dovoz ropy a pohonných hmot do Česka. Listopad byl z pohledu řidičů velmi dobrý měsíc a konečně je to nějaká dobrá zpráva v záplavě těch špatných," uzavřel Křeček.

Zde se můžete podívat na vývoj ceny benzínu a nafty na českých benzinkách podle dat CSS:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události