Zahraničí

Smutek v Rusku. Lady už budou jen bílé, černé či tmavě zelené

Smutek v Rusku. Lady už budou jen bílé, černé či tmavě zelené
Moskva, ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Ruský automobilový průmysl zmítá jedna katastrofa za druhou. Po vypuknutí války na Ukrajině z loňského února Západ uvalil na Moskvu sankce. Lady se začaly vyrábět bez airbagů či ABS. Teď se navíc AvtoVAZ musí smířit s omezenou paletou odstínů.

Populární auta značky Lada je možné objednat už jen ve třech barvách. Webu vedomosti.ru to potvrdilo několik dealerů značky. K dispozici je jen bílá, černá a tmavě zelená.

Jaro je měsícem, kdy příroda rozkvétá pestrobarevnými květy. A teď se v Rusku těší, že více odstínů bude k vidění také v tamních autosalonech.

Související obsah

​Mluvčí AvtoVAZu slíbil, že se do nabídky promítnou další barvy automobilů během března. "Jsme v neustálém kontaktu s dodavateli, abychom zajistili pravidelné dodávky," uvedl také mluvčí automobilky.

List The Moscow Times k problému uvedl, že v Rusku není žádný výrobce autolaků a do země se zatím dostávají jen nekvalitní náhražky původních barev, jejichž zásoby už došly.

AvtoVAZ prodal v roce 2022 o 46 % méně vozů než v předchozím roce. Celkový prodej automobilů v zemi klesl o téměř 59 %. Většina zahraničních automobilek po vypuknutí války na Ukrajině zemi opustila. Do Ruska se tak většinou dostávají západní značky jen díky předraženým reexportům z některých sousedních zemí, které na sankčních seznamech Západu nejsou.

Související obsah

​​AvtoVAZ byl založen v roce 1966 sovětskou vládou jako státní automobilka. Sídlí ve městě Toljatti, které je asi 810 km východně od Moskvy. AvtoVAZ se proslavil hlavně licenční výrobou Fiatu 124 a jeho odvozenin. V 90. letech byla automobilka privatizována a od října 2016 do května 2022 se z ní stala dceřiná společnost Renaultu. V květnu 2022 ji znovu získala ruská vláda.

Západní sankce Rusko decimují. Jeho ekonomika se propadá do hluboké krize:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události