Ekonomika

Řidiči si letos připlatí za pojištění. Zdraží povinné ručení i to havarijní

Provoz automobilů se Čechům v letošním roce prodraží. Kromě vyšších cen v autoservisech se očekává také nárůst cen povinného ručení a havarijního pojištění vozidel, a to už v příštích měsících. Podle odborníků ceny mohou narůst až o 10 procent.

Ten, kdo vlastní auto, bude muset letos zase sáhnout hlouběji do kapsy. Zdražují paliva, autoservisy i pojišťovny.

"Od jara v souvislosti s připravovanou novou segmentací dojde i ke změně v cenotvorbě. Něco se tam v desítkách korun bude pohybovat," uvedl mluvčí pojišťovny Slavia Václav Bálek.

"I za nás mohu potvrdit, že řádově v jednotkách procent se to bude upravovat," řekl mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata.

Související obsah

"V průběhu tohoto roku se sazby navyšují o několik procent, ale samozřejmě nebude to navýšení u všech klientů stejné," dodal Milan Káňa, mluvčí pojišťovny Kooperativa.

Lidem se to nelíbí. "Je to strašný a budeme si podávat žádost zase o jinou pojišťovnu. Děláme to tak každý rok. Je to s tím zdražováním děsný, a to myslím úplně všechno," stěžují si.

Zdražovat bude povinné ručení i havarijní pojištění. Největší vliv na růst cen má zdražení energií a také náhradních dílů do aut. "Samozřejmě to může být i nehodovost v Česku, která má poměrně zásadní vliv na výpočtu hodnoty povinného ručení a havarijního připojištění. Ta sice klesla díky covidu, ale postupně zase roste," konstatoval Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

Související obsah

Třeba pojištění Škody Octavie 1,6 TDI s výkonem 85 kW, která je nejčastěji pojišťovaným autem u nás, stálo loni v průměru zhruba 6 600 korun. Letos to bude v průměru o 650 korun víc.

"Řidič by si měl zhruba každý rok udělat nějaké to porovnání. U nového auta určitě, protože u nového auta minimálně v tom prvním roce ta cena toho vozidla hodně klesá," radí produktová manažerka projektu Ušetřeno Marcela Šedivá.

Nejvíc si za pojištění připlatí mladí a nezkušení řidiči z velkých měst. 

Ceny povinného ručení se mohou lišit. Nejvíce se prodraží řidičům z Prahy:

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události