Zahraničí

Stát opilým řidičům zabavuje auta a posílá je na Ukrajinu. ANKETA

Stát opilým řidičům zabavuje auta a posílá je na Ukrajinu. ANKETA
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Lotyšsko od začátku letošního roku zabavuje auta řidičům, kteří sedli za volant v silné opilosti. Vozidla chtěla tamní vláda původně dražit, jsou jich už ale stovky a nevejdou se na parkoviště. Proto je posílá na Ukrajinu, kde poslouží záchranářům a vojákům.

Koho ve dvoumilionovém Lotyšsku chytnou za volantem s více než 0,15 procenta alkoholu v krvi, tomu policie automaticky zabaví auto. Za dva měsíce už takto stát odebral přes 200 vozů, informovala agentura Reuters.

Původní plán dražit je a přispět tak do rozpočtu ministerstva dopravy musela lotyšská vláda přehodnotit, jelikož už je není kam dávat. Vozidla poputují na Ukrajinu čelící ruské agresi. Minulý čtvrtek tam zamířilo prvních sedm aut.

Související obsah

"Je to vlastně velmi děsivé, když si uvědomíme, kolik řidičů u nás jezdí opilých," uvedl Reinis Poznaks, zakladatel dobrovolnické organizace Twitter Convoy, kterého Riga dodáváním vozů napadené zemi pověřila.

Každý týden na Ukrajinu dopraví přibližně 25 zabavených aut. "Nikdo nečekal, že opilců za volantem bude tolik, že je nebudou stíhat prodávat. Proto mě napadlo posílat je na Ukrajinu," pokračoval.

Poznaks pomáhá Ukrajině už od loňského února, kdy ruský prezident Vladimir Putin vydal rozkaz k invazi. Z peněz z veřejné sbírky nakoupil a ukrajinským záchranářům a vojákům dodal asi 1 200 vozidel, píše portál BBC.

"Nechali jsme se jím inspirovat. Řekli jsme mu, ať si ta zabavená auta prostě vezme," uzavřel lotyšský ministr financí Arvils Ašeradens.

Obnova Ukrajiny po vzoru Marshallova plánu. Stát bude 17 bilionů korun:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události