čistá domácnost

Rychle a bez šmouh: 10 super triků, jak dokonale umýt okna!

Mytí oken
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Venku je teplo, a to je ideální čas na mytí oken. Stačí pár jednoduchých rad a vaše okna se budou lesknout, aniž by za tím stálo několik hodin leštění.

Usnadněte si velký úklid. Máme pro vás skvělé triky, jak se při mytí oken už nebudete trápit. Výborným pomocníkem při mytí oken je třeba ocet. Ten dokáže okno odmastit a zároveň ho i vyleští. Stačí když ho přidáte do vody, se kterou okna umyjete.

 

1. Myjte okna, když je venku zataženo

Sluneční paprsky totiž způsobují velmi rychlé schnutí vody na skle, a proto na něm zůstávají šmouhy. Ty se vám pak budou velmi těžko leštit a výsledný efekt nebude vypadat podle vašich představ.

 

2. Používejte jen produkty, které jsou určeny na okna

Tyto prostředky jsou navrženy pro tento účel, a proto si snadněji poradí s nečistotami a šmouhami jako prostředky na nádobí. Na trhu je velmi velké množství specializovaných saponátů. 

 

3. Okna nikdy nemyjte přípravkem na nádobí

Tato metoda je sice levnější, ale určitě není účinná. Přípravky na nádobí zanechávají okna mastná. Nebo se nechte inspirovat babské radami.

 

 

4. Voda nesmí být horká

Voda, se kterou myjete okna, by neměla být horká. Doporučuje se, aby měla maximálně 30 stupňů. Horká voda totiž nižuje účinnost čisticích prostředků.

 

5. Nejprve umyjte okna, až potom ukliďte celý byt

Pokud si mytí oken necháváte až na závěr úklidu, neděláte dobře. Před tím, než se pustíte do této neoblíbené činnosti, pouze vysajte. Prach se vám pak nebude vířit na čistá okna. Vše ostatní dokončete až po umytí oken.

 

6. Co zabírá na bílé rámy?
 
Pokud již bílá barva na vašich rámech není ani vidět, pomůže vám krémový čistič. Rámy zbaví nečistoty a bílou barvu zvýrazní. Rámy pak stačí umýt čistou vodou.

 

7. Myjte nejdříve rámy oken až poté skla

Na rámech bývá často hodně nanesené špíny, a kdybyste postupovali při mytí opačně, skla by se vám mohla zašpinit, a vy byste museli práci dělat znovu. 

 

8. Na leštění oken používejte utěrky z mikrovláken

Ty mají vysokou absorpční schopnost a jsou vhodné pro čištění a leštění skel. Krouživými pohyby pak docílíte výsledek krásných a čistých oken.
 

9. Staré dobré noviny

Kromě speciálních utěrek rozhodně pomáhají i noviny. Novinami leštily okna už naše babičky, ale ani dnes to není žádná rarita. Upozorňujeme však, že noviny nesmějí být z lesklého papíru.

 

10. Jak udržet okna co nejvíce čistá?

Na trhu je množství dostupných přípravků, které odpuzují vodu. Důležité je, aby tento přípravek obsahoval "Tensid". Dešťová voda z oken steče rychleji a nestihne zaschnout.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kdo má paní na úklid a která hvězda si uklízí úplně sama? To vás dostane

Jste nevěrní? Profesionální úklidová služba po vás zahladí stopy! Potřebujete ji i vy?

Související témata:
pet TN.cz