Kontroly na letišti

11. září proměnilo letectví navždy. Na tyto změny jsme si už zvykli

Téma:

Cestování letadlem už nikdy nebude takové jako před teroristickými útoky před šestnácti lety. Cestující pociťují přísná bezpečnostní opatření na každém kroku a ty se navíc neustále zpřísňují a podle odborníků zpřísňovat ještě budou.

Dramatické zvýšení bezpečnostních opatření po 11. září je viditelné na první pohled. Letectví zažilo velké změny. "Není pochyb o tom, že letecká přeprava je pořád cílem číslo jedna," potvrzuje bezpečnostní expert a bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.

 

A proto také ti, co cestují po světě letecky, pociťují důsledky teroristických útoků z 11. září 2001 zdaleka nejvíce.

 

"Došlo ke striktnějšímu omezení přepravy bodných a sečných zbraní v příručních zavazadlech jako jsou například kapesní nože, pilníky nebo nůžky," vysvětluje mluvčí pražského letiště Marika Janoušková.

 

Teroristé totiž k únosům letadel využili nože s odlamovací čepelí. Nevezmete si s sebou ale ani žádné větší balení voňavky nebo vody na cestu.

 

"Přeprava jakýchkoliv tekutin a gelů byla omezena na balení do 100 ml v celkovém objemu jednoho litru," dodala mluvčí Letiště Václava Havla Janoušková.

 

 

Některá letiště zavedla i oční skenery. Naopak nakonec se ustoupilo od tzv. svlékacích skenerů. Tyto přístroje totiž pořizovaly příliš intimní snímky cestujících.

 

"Dneska se nedostane do Spojených států žádná letecká společnost, která by dopředu nenahlásila všechna jména pasažérů," popsal další změny bezpečnostní odborník Andor Šándor.

 

Navíc na řadě linek cestují v utajení letečtí maršálové. "Mají i speciální munici pro případ zásahu proti možným teroristům tak, aby nedošlo k prostřelení trupu letadla," dodal Šándor.

 

 

Kromě volnějších kontrol před nástupem na palubu můžeme po 11. září zapomenout i na nahlédnutí do kokpitu. Do kokpitu se za letu už dostat nedá, piloti jsou v něm uzamčení.

 

Pražské letiště nově namátkově kontroluje už odbavená zavazadla, jestli v nich nejsou stopové prvky po výbušninách. Spojené státy a Velká Británie zase zakázaly pasažérům z vybraných letišť brát si do kabiny elektronické přístroje větší než mobily.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

vbo, Martina Kuzdasová TN.cz