Ústavní stížnost

Kvůli H-Systemu strávil u soudu 14 let. Má nárok na odškodnění

Soud ilustrační
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto.

Za téměř čtrnáctileté soudní řízení ve spojitosti s kauzou H-System žádal jeden z účastníků kauzy náhradu za nepřiměřené průtahy v trestním řízení. Městský soud v Praze i Nejvyšší soud jeho žalobu zamítly. Nyní se však za muže postavil Ústavní soud.

Muži dal již dříve za pravdu pražský obvodní soud a kvůli nadměrné délce řízení mu přiřkl náhradu ve výši téměř 33 tisíc korun. Městský soud pak náhradu odmítl s tím, že muži má jako zadostiučinění stačit konstatování porušení jeho práv. A Nejvyšší soud s rozsudkem souhlasil.


Podle Ústavního soudu, ke kterému se muž dále odvolal, se podobnými případy zabývali různí soudci nižších instancí, často však dospěli k odlišným závěrům. Takto nejednotné rozhodování může vést k zásadnímu porušení právní jistoty. A to se podle všeho stalo i v tomto případě.

 


"V souvisejících, ne-li přímo totožných, případech je nutné, aby soudy postupovaly stejně, neshledají-li zcela konkrétní a důkladně vysvětlené důvody pro odchýlení se. Výše uvedené dle Ústavního soudu naznačuje pochybení Nejvyššího soudu," sdělila mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

 


Ústavní soud se již dříve vymezil proti významně sníženým finančním zadostiučiněním. A v tomto případě neměl dostat muž, který 13 let a 8 měsíců chodil po soudech, dostat dokonce vůbec nic.

 

Senát Ústavního soudu proto vyhověl mužově ústavní stížnosti na porušení jeho práva na soudní ochranu ve spojení s právem na náhradu škody.

rod TN.cz