Boj s covidem

180 dní, ale také nula. Země berou imunitu po covidu různě. PŘEHLED

Vladimír Hoť
Vladimír Hoť
11.5. 2021 20:44
Téma:

Každá země uznává jinou délku imunity po prodělání covidu-19. Šest měsíců platí například v Německu nebo Itálii. Jiné státy naopak neberou prodělání infekce jako něco, co ochrání i do budoucna.

Délka uznané imunity po prodělání nemoci covid-19 se v jednotlivých státech hodně liší. Některé země ji dokonce neuznávají vůbec. "Většina asijských zemí neuznává prodělání covidu jako něco, co by vás chránilo, vyžadují očkování," varuje mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

 

Německo

 

Náš západní soused stanovil délku trvání imunity na 180 dnů, tedy půl roku. A vypadá to, že lidé, kteří prodělali covid, budou mít v Německu i výhody. Tamní úřady zvažují zavedení takzvaných imunitních pasů. Pro jejich držitele by neplatila omezení - podobně jako po očkování.

 

Rakousko, Slovensko, Polsko

 

V ostatních sousedních státech zatím platí uznaná doba imunity po prodělání nemoci 90 dnů. I v těchto zemích ale zřejmě dojde ke změně. "Ta síla Německa a její vliv na Evropskou unii bude směřovat zřejmě k tomu, že přijmou nakonec těch 180 dní," myslí si Papež.

 

Itálie

 

Itálie zavádí od poloviny května takzvaný zelený pas. Ten umožní občanům cestovat mezi regiony. Platnost certifikátu bude šest měsíců a dostane ho každý, kdo prodělal onemocnění nebo má ukončené očkování proti koronaviru. Podmínky pro vstup turistů do země zatím Itálie neoznámila.

 

Chorvatsko

 

Také Chorvatsko se rozhodlo prodloužit uznanou dobu trvání imunity po prodělaném covidu-19 na půl roku. Potvrzení vydává lékař nebo je nutné absolvovat testy na protilátky.

 

Podle Asociace cestovních kanceláří je ale možné, že oblíbené turistické destinace nebudou v letní sezóně vyžadovat žádné potvrzení. Vše bude záležet na jednání daných zemí s českým ministerstvem zahraničí.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz