Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

nelidská krutost

Islamisti popravili jordánského pilota. Jak dlouho video vznikalo?

Na internetu se v úterý objevilo video s popravou jordánského pilota. Pravost videa zatím nebyla ověřena, Jordánsko ale potvrdilo, že šestadvacetiletý Maáz Kasásba je mrtvý; údajně byl zabit již 3. ledna.

Anketa

Proč mají videa Islámského státu podle vás tak vysokou kvalitu?

Hlasovalo 2898 lidí.
Na internetu se objevil videozáznam, na kterém je vidět, jak ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) zaživa upalují zajatého jordánského pilota. Informovala o tom agentura AFP. Pravost videa zatím nebyla ověřena, Jordánsko ale potvrdilo, že šestadvacetiletý Maáz Kasásba je mrtvý; údajně byl zabit již 3. ledna. Jordánská armáda slíbila jeho vrahům odplatu. Americký prezident Barack Obama čin islamistů označil za další ukázku jejich krutosti a barbarství.
 

Na záběrech je vidět, jak muže v oranžovém vězeňském obleku stojícího v kovové kleci pohlcují plameny. Videozáznam dlouhý 22 minut byl zveřejněn na komunitní síti Twitter přes účet, který využívají radikálové z IS.
 

Jordánská armáda již informovala Kasásbovu rodinu, že muž byl zabit. Agentuře Reuters to řekl jeden z příbuzných pilota.
 

Podle Obamy je upálení pilota další ukázkou krutosti a barbarství islamistů. Videozáznam, jestliže se ukáže, že je pravý, zdvojnásobí odhodlání koalice vedené USA pokořit a zničit Islámský stát. Bílý dům čin radikálů důrazně odsoudil a vyzval k okamžitému propuštění všech osob, které islamisté drží. Obama údajně již nařídil, aby se nyní veškeré úsilí soustředilo na lokalizování rukojmích.

 

 

Kanadský premiér Stephen Harper, jehož země se rovněž podílí na spojeneckých náletech proti islamistům, na Twitteru uvedl, že jeho "myšlenky a modlitby míří k obyvatelům Jordánska". "Nenecháme se zastrašit těmito odpornými teroristickými činy," dodal. Jordánský král Abdalláh II. zkrátil svou návštěvu USA a vrací se do Jordánska.
 

Jordánsko usilovalo o propuštění pilota a bylo připraveno vyměnit ho za vězněnou extremistku Sadžídu Rišávíovou. Jednání se ale před několika dny zadrhla.
 

Islamisté zveřejnili minulý týden audionahrávku, na které hovořil japonský novinář Kendži Goto, rovněž vězněný IS. "Pokud Sadžída Rišávíová nebude 29. ledna do západu slunce podle času v (severoiráckém) Mosulu připravena na turecké hranici k výměně za můj život, jordánský pilot Maáz Kasásba bude okamžitě zabit," říkal. Mezi radikály a jordánskými úřady tehdy údajně probíhala určitá vyjednávání, Ammán chtěl ale potvrdit, že je Kasásba stále naživu. Jak se nyní ukazuje, Kasásba nejspíš v tu dobu již nežil.

 

 

Iráčanka Rišávíová si odpykává v Jordánsku trest za spoluúčast na atentátech na ammánské hotely z roku 2005. Byla odsouzena k trestu smrti, i když své nálože neodpálila. Při útocích zahynulo 60 lidí.
 

V sobotu večer islamisté zveřejnili video se stětím právě Kendžiho Gota. Radikál s nožem v ruce na záznamu rovněž vyhrožoval Japoncům. O jordánském pilotovi ale tehdy nepadla zmínka. Až nyní začaly na sociálních sítích kolovat záběry z nového videa.

 

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:


 

Maáz Kasásba padl do zajetí IS, když se jeho letadlo loni v prosinci zřítilo nad severem Sýrie nedaleko města Rakka. Islamisté tvrdí, že stroj sestřelili. Jordánsko je jednou ze zemí, která se spolu s USA podílí na spojeneckých útocích na pozice islamistů v Sýrii.

 

ČTK / TN.cz