Klienti i personál

31 nakažených Alzheimercentru v Ostravě: Zatím se o sebe postaráme

Lucie Cochlarová
Lucie Cochlarová
Publikováno 7. 4. 2020
Téma:

V Alzheimercentru v Ostravě se objevil koronavirus. Nakazilo se tam 23 klientů a 8 zaměstnanců. Další testovaní na výsledky teprve čekají. Většina z nakažených přitom žádné viditelné příznaky nemoci Covid-19 neměla.

Sanitka v pátek odvezla jednu z klientek centra, podle vedení měla jiné potíže. Její test na koronavirus byl ale pozitivní. Okamžitě se rozjela mašinérie testování. Podstoupilo ho 77 klientů a 70 zaměstnanců.

 

Podle informací TV Nova jsou už všichni zaměstnanci otestováni, ti, kteří měli pozitivní test, zůstávají v domácí karanténě. A těch je nyní osm. U klientů ještě testování neskončilo, zatím je pozitivních 23 z nich. "Nemáme doposud kompletní závěrečnou hodnotící zprávu z Krajské hygienické stanice,“ uvedla Martina Svobodová z Alzheimercentra.

 

"Jsou zcela oddělení od klientů, kteří jsou negativní. Taktéž personál je oddělen,“ potvrdil náměstek hejtmana pro sociální péči Jiří Navrátil. Zařízení je prý zatím schopné se o klienty starat. "Jakkoli by se u nich zhoršilo dýchání, tlak nebo tep srdce, jsme připraveni jednat a klienty převést do nemocničního prostředí,“ doplnil.

 

 

Nejde přitom o jediné sociální zařízení v Moravskoslezském kraji, kde se nákaza potvrdila. "K dnešnímu dni evidujeme 440 lidí nakažených Covid-19, z toho je přes 80 seniorů,“ řekl v pátek Radim Mudra z Krajské hygienické stanice Ostrava.

 

Minulý týden se koronavirem nakazily dvě desítky klientů z Domova pro seniory Iris v Ostravě. "V interiérech těchto zařízení se provádí dezinfekce, dezinfikujeme madla, prkénka, kliky od dveří,“ dodal Mudra. V kraji v souvislosti s pandemií zemřelo pět lidí.

TN.cz