Adamant warrior 2020

600 vojáků a 70 bojových vozidel, začíná obří cvičení v Libavé

Česká armáda - 3
Zdroj: Armáda České republiky
Ilustrační foto
Martin Klícha
Martin Klícha
23.5. 2020 8:25
Téma:

Ve Vojenském újezdu Libavá se od soboty koná ohromné vojenské cvičení pod názvem Adamant warrior 2020. V průběhu akce se armáda zaměřuje na celou řadu věcí, výcviku se účastní více než 600 vojáků a téměř 70 kusů kolové a pásové techniky.

Od soboty 23. května až do pátku 29. května probíhá ve Vojenském újezdu Libavá nepřetržitý vojenský výcvik úkolového uskupení 71. mechanizovaného praporu "Sibiřského" pod názvem operace Adamant warrior 2020.

 

Toto uskupení je vyčleněno až do 2021 pro alianční síly rychlé reakce NRF (NATO Responce Force) a v roce 2020 pro síly velmi rychlé reakce NATO (VJTF), které jsou schopny ve velmi krátké době reagovat na hrozby členským zemím Aliance.

 

"Úkolové uskupení tvoří manévrové jednotky 71. mechanizovaného praporu, posílené o jednotky bojové podpory a zabezpečení. Mezi ně patří 13. dělostřelecký pluk, který vyčleňuje četu dělostřeleckého průzkumu s lehkým průzkumným a pozorovacím systémem LOS, předsunutí letečtí návodčí a vzdušná podpora z 21. základny taktického letectva a 22. základny vrtulníkového letectva, četa Vojenské policie a další logistické prvky," sdělil mluvčí ministerstva obrany Jiří Caletka.

 

Cílem výcviku je udržení dosažených schopností mechanizovaných rot a ostatních podpůrných jednotek armády. "Provádí se kontrola sladěnosti manévrových jednotek úkolového uskupení, na kterou navazují rotní taktická cvičení s bojovými střelbami s podporou 120 mm minometů a letectva," doplnil Caletka.

 

 

Vojáci v průběhu výcviku zdokonalují svůj pohyb na bojišti, vyhledávání a ničení cílů, využití dělostřeleckého průzkumu či logistickou podporu bojujících jednotek. Zúčastní se přes 600 vojáků a téměř 70 kusů techniky.

TN.cz