Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Pietní akt

Stovky lidí si dnes v Lidicích připomněly 75 let od zničení obce

Památník v Lidicích
Zdroj: Oficiální zdroj
Památník lidických obětí

Stovky lidí si dnes v Lidicích připomněly 75 let od zničení obce nacisty a 70 let od její obnovy. Zazněla i modlitba plzeňského biskupa Tomáše Holuba.

Ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová v projevu připomněla nejen historický, ale i současný kontext lidické tragédie. "Tři čtvrtě století po hrůzné události se však ve světě stále dějí zločiny proti lidskosti a symbol Lidice dostává stále obecnější význam," řekla ředitelka.

 

Hlavní projev přednesla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (za KDU-ČSL). Pietní vzpomínce, při které položily věnce desítky delegací, ráno předcházela mše, kterou biskup Holub sloužil v místě, kde kostel svatého Martina připomínají jen jeho základy. Program pokračoval tradiční přehlídkou dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice.

 

 

 

Nacisté obec, v níž žilo zhruba 500 lidí, vypálili 10. června 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

 

V Lidicích bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Zemřelo 340 lidických obyvatel.

 

Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí. Letos si Lidice připomněly 70 let od obnovení obce, o jejich opětovném vybudování rozhodla vláda hned po skončení druhé světové války.

epa tn.cz / ČTK