navzdory ministrovi

Poslanci schválili zákon, který omezí vývoz léků do ciziny

Téma:

Poslanci schválili novelu zákona, která má Čechům zaručit dostatek léků. V současnosti totiž distributoři léky často vyvážejí kvůli zisku do zahraničí a v Česku pak chybí. Zákonodárci dlouho debatovali, jestli hlasovat pro senátní nebo poslaneckou verzi.

Zajistit dostatek léků - to je hlavní cíl novely zákona o léčivech. Ta dává například možnost ministerstvu zdravotnictví zakázat vývoz vybraných léků tak, aby jich v Česku byl dostatek.

 

Poslanci vládní zákon upravili, senátoři jejich změny odmítli a přišli s vlastními. Ty se ale většině poslanců nelíbí. "Zákon o léčivech ve variantě, která prošla senátem, je varianta, která je pro nás nepřijatelná," řekl novinářům poslanec Bohuslav Svoboda (ODS).

 

 

Za senátní návrh ale houževnatě bojuje ministr zdravotnictví. Poslanci napříč politickými stranami se shodli, že novela zákona o léčivech je velmi důležitá. Začali se jí věnovat krátce po zahájení schůze.

 

Do poslední chvíle nebylo jasné, jestli a v jaké podobě zákon projde. Nakonec ho ale zákonodárci schválili v podobě poslaneckého návrhu.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Eliška Zvolánková/ lud TN.cz