havárie vody

V Pardubicích finišuje oprava cenné budovy. Zasáhla ji havárie vody

Petr Brzek
Petr Brzek
Aktualizováno 17:42
26.11. 2020 17:11
Téma:

Celé tři roky probíhalo vysoušení jedné z nejcennějších staveb v Pardubicích. Dům u Jonáše ze začátku šestnáctého století paralyzovala havárie vody a poškozené byly nejen historické klenby, ale i fresky. Rekonstrukce teď míří do finále.

Psal se rok 2017 a problémy přišly v tu nejhorší možnou dobu. Voda praskla ve zdi ve druhém patře o vánočních svátcích ve chvíli, kdy uvnitř nikdo nebyl. Na vše se přišlo až 26. prosince. Hektolitry vody zasáhly renesanční fresky a jako houba byly vodou nasáklé více než metrové zdi a také pět století staré klenby.


Navíc v době havárie byla v interiéru instalována výstava. V domě sídlí galerie a její pracovníci si hned udělali brigádu, aby ještě před koncem roku odstranili první škody. Ke slovu pak přišli odborníci na statiku a měření vlhkosti, také památkáři a pojišťovna.

 

 


Jelikož je budova prakticky jednou z nejstarších ve městě a je kulturní památkou, nemohlo dojít na invazivní metody vysoušení - vše muselo probíhat pomalu. A tak budova s gotickými základy schla dlouhé tři roky.


Na podzim 2018 bylo opraveno druhé patro, kde voda praskla, loni se do kondice dostalo přízemí a letos řemeslníci vysušili i první patro. K úplnému dokončení zbývá ještě úprava vzácných fresek, která se uskuteční na jaře příštího roku.


Pokud to epidemiologická situace umožní, otevře Východočeská galerie v prosinci v Domě U Jonáše hned několik nových výstav.

ls TN.cz