Nákup letenek

Aerolinky krachly, tisíce Čechů přišly o peníze. Takhle se ochráníte

Letenky, peníze a český pas
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 17. 10. 2019
Téma:

V uplynulých týdnech zkrachovaly hned čtyři evropské letecké společnosti. Jejich konec se bohužel dotkl i zákazníků z Česka, kteří v řadě případu přišli o peníze, které za letenky dali. Ochrana přitom existuje.

"Dopravci nabízeli místa k prodeji v rezervačních systémech do poslední chvíle, a tak cestující, kteří se nepojistili proti úpadku letecké společnosti, nejenže neodletí, ale nemají ani nárok na vrácení peněz," uvádí portál Letuška.cz.

 

Skončily slovinské aerolinky Adria Airways, francouzské Aigle Azur a XL Airways a britské Thomas Cook Airlines, spojené se stejnojmennou cestovní kanceláří, která rovněž vyhlásila úpadek. A dá se předpokládat, že zmíněné letecké společnosti nebudou poslední, které padnou.

 

"V případě, že letecká společnost zkrachuje dříve, než uplatníte letenky, můžete o peníze nadobro přijít. Jediná možnost, jak mohou cestující těmto nepříjemnostem předejít, je využít pojištění pro případ krachu letecké společnosti, které nabízejí prodejci letenek,“ říká ředitel portálu Josef Trejbal.

 

 

 

Od věci není ani pojištění storna pro případ, že musíte cestu náhle zrušit. Dnes je totiž řada letenek takzvaně nevratných i pro případ nemoci.

 

Pokud letenku platíte kartou, nic nezkazíte, pokud se v případě krachu obrátíte na svoji banku a požádáte o takzvaný chargeback neboli zpětné zaúčtování. Jak připomíná web Měšec.cz, české banky vracely klientům peníze například po krachu aerolinek SkyEurope.

TN.cz