letecké neštěstí

Aerolinky kvůli nehodě zakazují Boeingy 737 MAX, Česko váhá

Téma:

V reakci na letecké neštěstí v Etiopii, při kterém zemřelo 157 lidí, čínské a etiopské aerolinky dočasně zakázaly letadlům Boeing 737 MAX létat - jedná se totiž o druhou nehodu tohoto modelu za poslední rok. I Česko má ve své flotile několik kusů, k omezení provozu ale zatím české aerolinky nepřistoupily. Čekají na doporučení evropského úřadu.

Etiopská letecká společnost Ethiopian Airlines v reakci na leteckou havárii prohlásila, že zastavuje provoz všech svých letadel typu Boeing 737 MAX. "Ačkoliv ještě neznáme přesnou příčinu nehody, rozhodli jsme v rámci bezpečnostního opatření nechat tyto stroje na zemi," uvedla společnost v pondělí ve svém oficiálním prohlášení.

 

Ke stejnému opatření přistoupila i Čína, která vyzvala své aerolinky k dočasnému zákazu těchto typů letadel. V pondělí dopoledne čínské úřady oznámily, že pro všech 96 letadel Boeing 737 MAX platí zákaz provozu. Ve vzduchu je nahradily Boeingy 737-800s.

 

Dalším státem, který po tomto opatření sáhl, jsou Kajmanské ostrovy. "Příčina této smutné nehody není v tuto chvíli známá, držíme se ale naší zásady zajistit bezpečnost všem našim cestujícím a posádce, proto jsme se rozhodli přijmout  toto bezpečnostní opatření, dokud neobdržíme další informace," uvedl generální ředitel Cayman Airways Fabian Whorms.

 

 

České aerolinky zatím k žádným opatřením nepřistoupily, rozhodně je ale nevylučují. "S výrobcem letounu společností Boeing jsme v kontaktu. Nyní čekáme na vyjádření Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA), vyčkáváme jejího doporučení a budeme se jimi řídit," uvedla mluvčí letecké společnosti Smartwings Vladimíra Dufková. 

 

V současné době české aerolinky vlastní sedm kusů letadel tohoto typu, do roku 2023 by jich ale měly mít až 39. Během roku 2019 zařadí do své flotily dalších 14 přírůstků.

 

K tragické nehodě došlo v neděli na trase z etiopské Addis Abeby do keňské Nairobi. Při zřícení letadla zemřelo všech 157 pasažérů, mezi kterými byli i čtyři Slováci - manželka a děti poslance a místopředsedy Slovenské národní strany Antona Hrnka.

 

 

Společnost Boeing na svých stránkách vyjádřila smutek a upřímnou soustrast příbuzným cestujících a posádky. "Jsme připraveni podpořit tým Ethiopian Airlines. Technický tým společnosti Boeing dorazí na místo havárie, aby tam poskytl technickou pomoc," uvedla Boeing ve svém prohlášení.

 

Za poslední rok je to už podruhé, kdy tento model letadla havaroval. Loni v říjnu při havárii v Indonésii zemřelo 189 lidí. Ukázalo se, že stroj měl problémy s ukazatelem rychlosti - Boeing tehdy upozornila, že tato závada může zkomplikovat ovládání letadla.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o leteckém neštěstí v Etiopii:

sei TN.cz