nezbedné trio

Aféry prezidentových mužů: Tohle všechno museli vysvětlovat!

Téma:

Mezi prezidentovými muži prý zuří válka. O tom, že mezi triem Mynář, Ovčáček, Forejt, nepanují úplně přátelské vztahy, svědčí i série afér z posledních týdnů.

V posledních měsících se v podhradí i na samotném Hradě řešil počet a razance příspěvků mluvčího Ovčáčka na sociálních sítích. V posledních dnech mluvčí prezidenta ubral. Že by to bylo na žádost svých kolegů, popírá.

 

"Pan kancléř se jenom zajímal o moji práci. Ale v každém případě tady platí jedno zlaté pravidlo. Mým nadřízeným a mým šéfem je prezident republiky a pan prezident si velice pečlivě znovu pročetl veškeré mé tweety a sdělil mi jednu jedinou věc - a to, že nemá k žádnému z nich námitku," tvrdil Ovčáček.

 

Ke slovům Ovčáčka měl hodně co říct i další z prezidentových mužů - Vratislav Mynář. "Já jsem se podíval na ty zprávy na sociálních sítích, víme jaká ta názorová pravidla jsou dána a to, že se kreativita Jiřího Ovčáčka proti některým neviditelným tiskovým mluvčím nelíbí některým médiím, to mi vůbec nevadí," řekl.

 

 

Změnu svého chování na sociálních sítích vysvětluje Ovčáček tím, že už skončil tradiční "antizemanovský podzim". "Když nastane situace, kdy některá média a pražská kavárna útočí na pana prezidenta, tak prostě reaguji. Někdy mírně, někdy ostře a někdy velmi ostře - a tak tomu bude i v budoucnu. Pana prezidenta budu velmi tvrdě bránit," hlásal.

 

Není tomu ale tak dávno, kdy měl co vysvětlovat i sám Mynář. Hradní kancléř čelil nařčení, že koupil za velmi výhodných podmínek vilu od advokáta Víta Širokého, který zastupoval třeba lobbistu Romana Janouška. "Nyní je na panu kancléři, aby vyvrátil veškeré pochybnosti a já věřím, že tak v nejbližších dnech učiní," řekl Ovčáček.

 

 

Ani vztahy mezi Ovčáčkem a hradním protokolářem Forejtem nejsou zrovna přátelské. Když se objevil problém kolem vyznamenání Jiřího Bradyho, Ovčáček neváhal a pozval ho na pravidelný brífink, aby vše vysvětloval novinářům sám.

 

"Po několikáté nebudu potvrzovat ani vyvracet, komu jsem volal a komu ne. Já to zopakuji počtvrté a nemám problém to říct i popáté nebo pošesté," řekl Forejt.

 

Podle kolegů z Hradu měl na svědomí i další přešlapy. Na jeho vrub šla kauza kolem "neviditelného" amerického velvyslance na předávání vyznamenání nebo pozdní příjezd Miloše Zemana na pohřeb slovenského prezidenta. Na neprofesionalitu prezidentské kanceláře si stěžovali po kauze Brady například Petr Gazdík nebo ministr vnitra Milan Chovanec.

Lucie Heřmanská/ lud TN.cz