zdražování

Africký mor v Číně dál zabíjí! Cena masa v Evropě raketově stoupne

Maso
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Téma:

Čína se od loňského prosince potýká s africkým morem, který už zabil desetitisíce zvířat. Kvůli tomu si však za vepřové u nás připlatíme. Čína totiž bude z Evropy maso odkupovat, a proto bude obtížnější ho sehnat na pultech v českých obchodech, to se odrazí i na ceně. Podle ekonomů je situace velmi dramatická.

Vepřové maso bude dále zdražovat a v obchodech si ho v blízké době jen tak nekoupíme. Dovážet se bude do Číny, která je na tom se stavem prasat velmi špatně. Zvířata totiž zasáhl africký mor, který už zabil od loňského prosince přes dvacet tisíc prasat na jedné farmě. "Začalo to pár prasaty za den, teď jich jsou tisíce," řekl farmář z čínské provincie Che-pej. 

 

Podle holandské banky Rabobank, která zajišťuje půjčky globálnímu zemědělskému sektoru, přijde Čína v roce 2019 o více než 200 milionů prasat, což je jako počet prasat v USA a Evropě dohromady. Zvířata buď zabije nemoc, nebo budou muset být poražena, informovalo CNN.

 

Jelikož se do Číny bude maso dovážet z Evropy, a tedy i z České republiky, začne z pultů mizet. To se bohužel odrazí i na ceně. "Situace se dále dramatizuje. V Číně podle hodinu staré zprávy CNN budou zřejmě muset vybít třetinu všech svých prasat… Do cen vepřového v ČR se to již promítá, ale zdražování přidá na tempu ještě v dalších letošních měsících," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

 

 

Za vepřové maso bychom si mohli připlatit až o 30 % více. Zdražovat bude ale také kuřecí a hovězí, po kterých začne velká poptávka. Za ně připlatíme o 15 % více. "V menším rozsahu pak bude zřejmě zdražovat hovězí, kterým lidé – nejen v ČR – budou dražší vepřové částečně nahrazovat," dodal Kovanda.

 

V Česku zaplatíme více nejen za maso, ale i za brambory nebo pečivo. "Tlak na růst cen červeného masa bude v ČR patrný minimálně po celý letošní rok a bude tak další nepříjemností pro tuzemské spotřebitele. Ti už se nyní musí smířit se zdražováním brambor, zeleniny, pečiva či másla. Důvodem je loňské sucho a špatná úroda, růst cen energií a růst mezd, včetně mezd pracovníků v zemědělství a potravinářství," doplnil ekonom.

 

Na africký mor zatím nebyl vynalezený žádný lék. Virus se poprvé objevil v Africe, poté se dostal i do východní Evropy a Ruska. V loňském roce se s ním potýkala také Česká republika, kdy na virus zemřelo dvanáct prasat ve Zlínském kraji. Od té doby bylo zabito v loňském roce 9 755 divokých prasat v zamořené oblasti a od začátku roku 2019 1701 kusů, uvedla Státní veterinární správa na svém webu.

reg TN.cz