Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 12. 2015
prezidentovy patálie

Agenti kosí Zemanovy lidi. Další prezidentův muž nemá prověrku!

Miloš Zeman - 1
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman nemá při volbě svých "favoritů", kterými se obklopuje, šťastnou ruku. Národní bezpečnoéstní úřad jeho tým takřka masakruje, když odmítá lidem kolem Zemana vydávat bezpečnostní prověrky. Nejnověji se tak stalo kandidátovi na post velvyslance na Ukrajině Antonínu Murgašovi.

Prezident Miloš Zeman delší čas prosazoval, aby se příštím velvyslancem na Ukrajině stal Antonín Murgaš, mluvčí strojírenské společnosti Alta a bývalý diplomat. Z jeho plánů však sešlo. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) Murgašovi nechce udělit prověrku, která je předpokladem pro vyslání na velvyslanecký post. Lidovým novinám to potvrdily dva zdroje z české diplomacie.

 

A to je pro Zemana nepříjemná zpráva. Obsazení ambasády na Ukrajině patřilo mezi jeho hlavní cíle. Ostatní posty, které se budou v diplomacii příští rok měnit, Hrad až tolik nevzrušovaly.

 

 

Navíc "kauza Murgaš“ znovu ukazuje, že prezidentovi lidé mají problém se získáním či udržením bezpečnostní prověrky. Nezískal ji kancléř Vratislav Mynář, a jak včera LN upozornily, ztratil ji šéf vojenské kanceláře Rostislav Pilc.

 

Zemanova muže Antonína Murgaše za bohaté kontakty v postsovětském prostoru kritizoval Karel Schwarzenberg. "Byl příliš zakotven v tom proruském prostředí. Představovalo to určité bezpečnostní riziko pro stát,“ řekl LN loni Schwarzenberg, který Murgaše v roce 2010 odvolal z funkce generálního konzula.

 

 

Bylo to v době, kdy Černínský palác vyšetřoval údajné kšeftování s vízy na doněckém konzulátu. V současnosti Murgaš pracuje jako mluvčí skupiny Alta, jedné z největších středoevropských strojírenských společností.

tn.cz / gar