Manévry u škol

Agresivita mezi dětmi narůstá. Pomáhají jim k tomu sociální sítě

Téma:

Dětské násilí vyděsilo v tomto týdnu rodiče v pražských Řepích. Situace se tak vyhrotila, že museli u škol hlídkovat policisté. Agresivita mezi mladými narůstá a ministr školství přiznává, že se to týká i šikany přímo ve školách. Policie teď vyzývá veřejnost, aby jí pomohla proti ní bojovat.

Konec vyučování ve školách v pražských Řepích provázely v minulém týdnu hlídky městské i státní policie u vchodů, kriminalisté opodál v autech, pořádková jednotka v záloze a dokonce i vrtulník ve vzduchu. Ještě nedávno však bylo něco takového těžko myslitelné.

 

Manévry spustily útoky na místní děti, za kterými údajně stojí parta starších výtržníků ze Smíchova. Jednu rvačku policie překazila, konec to ale zřejmě neznamená.

 

"Apelujeme na každého, kdo má informace o takovém dění, aby je prioritně předával policistům, a ne se o nich jen zmiňoval na sociálních sítích," upozornil mluvčí policie Tomáš Hulan.

 

 

Právě sociální sítě slouží k domlouvání bitek. A nejde jen o ty hromadné. Děti mezi sebou pořádají i jakési férovky, kterými se pak právě na sociálních sítích chlubí.

 

Násilí ale přibývá i v samotných školách. "Pokud je nějaká agenda, kterou ministerstvo školství řeší a zaznamenává negativní tendenci v posledních letech, tak jsou to záležitosti šikany na školách," potvrdil ministr školství Robert Plaga (ANO).

 

 

Na to, jak se děti chovají, má často vliv jejich zázemí. Orgány sociálně právní ochrany dětí by se měly snažit s problémovými rodinami pracovat, někdy je ale snaha marná.

 

Díky internetu a sociálním sítím je dětská agrese mnohem více vidět, že jí přibývá ale potvrzují i policejní statistiky. Například loni vzrostl počet násilných trestných činů spáchaných mladistvými, oproti roku 2017, o třináct procent. Rostoucí agresivitu mezi dětmi a mladistvými řeší policie také v zahraničí.

pan, Ondřej Špalek TN.cz