milost pro Kajínka

Jiří Kajínek na svobodě: Tito lidé se budou bát o své životy!

Miloš Zeman včera připustil, že vážně uvažuje o milosti pro doživotního vězně Jiřího Kajínka. I on při tom vyslovil pochybnosti o Kajínkově vině. Pokud by ho prezident omilostnil, mohl by být Kajínek hrozbou pro lidi, kteří jsou spojeni s jeho případem? Někteří se ho bojí pravděpodobně už teď, i když je stále za mřížemi.

Za dvojnásobnou vraždu plzeňského podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda Juliána Pokoše byl dnes šestapadesátiletý Jiří Kajínek odsouzen v červnu roku 1998 na doživotí, ačkoliv tvrdí, že tento čin nespáchal. Říká, že jde o spiknutí policie.

 

Vypovídal proti němu Vojtěch Pokoš, který jako jediný z trojice přežil střelbu v borských serpentinách na okraji Plzně. Ještě předtím byl Kajínek, milovník zbraní, hazardu a fotbalu odsouzen za vloupání, krádeže, útok na veřejného činitele a ve vězení skončil na 11 let. Jedním z jeho činů bylo napadení policejní hlídky, kterou odzbrojil, spoutal a odjel s jejich vozem.

 

Nálepku romantického hrdiny si Kajínek vysloužil především svými útěky z vězení. Více si o nich můžete přečíst například zde: NOVÝ SVĚDEK: Kajínek nestřílel! CELÝ ROZHOVOR

 

Nejslavnější útěk se však Kajínkovi podařil až po jeho doživotním odsouzení z nejstřeženější věznice Mírov v říjnu 2000, kdy zdolal hradby vězení a zmizel v dešti kulek vypálených ze služebních samopalů strážců věznice. Skrývat se dokázal Kajínek pět týdnů. Dopaden byl za dramatických okolností a za přítomnosti policejních kamer až o pět týdnů později v pražském bytě manželky jiného doživotně odsouzeného vraha, kde našel dočasný úkryt.

 

 

Z Kajínka měli lidé zainteresovaní v jeho případu obavy už v dobách, kdy seděl ve vězení s doživotním trestem. Mohli by je mít i po jeho případném omilostnění? A z čeho? Z pomsty? Z toho, že Kajínek objasní pozadí zločinu? Čtěte na další straně.

 

1
2 3 4 5 6
VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz