ekologický protest

Aktivisté obsadili rypadlo v lomu! Nelíbí se jim další těžba uhlí

Jitka Fárová
Jitka Fárová
Aktualizováno 29.10. 2019 12:43
Téma:

Skupina sedmi lidí dnes nad ránem obsadila rypadlo v dole Vršany na Mostecku. Protestující vylezli až na kabinu stroje, který nebyl v provozu, a vyvěsili tam transparent.

Od rána jsou na místě také policisté a policejní vyjednavači. Ti do blízkosti nikoho zatím nepouštějí. Aktivisté v tiskovém prohlášení kritizují prodej elektrárny Počerady a výjimku z emisních limitů pro elektrárnu Chvaletice. Vadí jim, že obě podle nich, vypouštějí toxické emise a emise skleníkových plynů, které způsobují změny klimatu.

 

Ke své akci aktivisté vydali manifest, ve kterém celou akci vysvětlují. Má se jednat o autonomní skupinu lidí, kteří nechtějí pasivně přihlížet tomu, jak je ohrožována budoucnost lidstva pro zisk. Aby se zabránilo oteplení planety a kolapsu celého ekosystému, musí prý uhlí zůstat pod zemí.

 

Svým aktem údajně vyjadřují solidaritu s miliony lidí, kteří již dnes trpí kvůli důsledkům změny klimatu. V manifestu také vyzývají, aby se k nim připojili další lidé, protože pak už je nikdo nebude ignorovat. Jak dlouho budou aktivisté na rypadle, zatím tedy není jasné.

 

 

V lomu Vršany je přibližně 323 milionu tun hnědého uhlí a těžba tam je plánována až do roku 2058 - tedy nejdéle v České republice.

GALERIE: Aktivisté obsadili rypadlo v lomu

1
/
11
Zdroj: TV Nova
Aktivisté obsadili rypadlo v lomu - 1


 

Související témata:
TN.cz