obžaloba

Aktivisté vyvrtali do elektrárny na Pardubicku díry. Hrozí jim až šest let

Petr Brzek
Petr Brzek
11.1. 2021 21:25
Téma:

Státní zástupce obžaloval pět ekologických aktivistů, kteří před čtyřmi lety vylezli na chladicí věž chvaletické hnědouhelné elektrárny na Pardubicku a navrtali do ní desítky děr. Protestovali tak proti prodloužení jejího provozu. Hrozí jim šest let vězení.

Sami o sobě v říjnu 2016 mluvili jako o neúnavných bojovnících za čistý vzduch. Podle žalobce jsou to naopak pachatelé, kteří poškodili cizí majetek. "Škoda byla vyčíslena ve výši 560 tisíc korun,“ řekl státní zástupce Petr Nečas.


Podle spisu se vloupali do elektrárny, vylezli na 100metrovou chladicí věž a nahoře do ní měli přivrtat skoby a transparenty. V několika případech provrtali naskrz celý plášť. "Udělali tam 100 otvorů, byl poškozený ochoz,“ informoval mluvčí elektrárny Petr Dušek.


Aktivisté byli na věži dva dny, opraváři po nich nepoměrně déle. "Vadilo jim to, že zvolené technologie jsou nedostatečné pro ochranu ovzduší,“ doplnil mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

 


Na věži bylo celkem 11 lidí, šest z nich jsou ale cizinci, a proto případ posoudí úřady v jejich domovině. Škodu skupina uhradila. Hrozí jim trest od jednoho do šesti let.


Elektrárna ročně spálí zhruba tři miliony tun uhlí. Loni zařízení zmodernizovala a instalovala největší prachové filtry v republice. Byla to investice za jednu miliardu korun. "Vzhledem k tomu, že je pandemie, další akce neplánujeme,“ uzavřel Hrábek.


Hlavní líčení s pěti obžalovanými začne 19. ledna. Případ bude projednávat okresní soud v Pardubicích.

 

ls TN.cz