Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Už jsou dole

Aktivisté z Kliniky po týdnu slezli ze střechy. Chtějí se usadit jinde

Poslední aktivisté opustili budovu Kliniky
Zdroj: Twitter, Klinika

Skupina aktivistů ve čtvrtek odpoledne sestoupila ze střechy bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Na střeše byla skupina asi pěti lidí od čtvrtka minulého týdne. Byli jediní, kteří budovu po zásahu exekutora neopustili. Nevyužívaný dům aktivisté obsadili v roce 2014.

Po vyklizení budovy Kliniky exekutory, která proběhla minulý týden, na střeše zůstala pětice protestujících. Lidé, kteří po vyklizení domu exekutorem minulý týden zůstali na střeše, podle dřívějších vyjádření zástupců kolektivu sociálního centra v budově žili a neměli kam jít.

 

Ostatní stoupenci centra Kliniky opustili objekt již minulý čtvrtek a pátek. Aktivisté, kteří dnes jako poslední objekt opustili, se k situaci zatím nevyjádřili.

 

Dům v minulých dnech pracovníci exekutora zabezpečili a po skončení exekuce jej převezme Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), které dům patří. Ta se v budoucnu chystá budovu zrekonstruovat a nastěhovat do ní kanceláře zhruba pro padesát úředníků ze svých 431 zaměstnanců, kteří v Praze pracují v pronajatých budovách.

 

Podívejte se na reportáž o posledních aktivistech, kteří odmítli opustit budovu Kliniky:

 

V polovině roku plánuje SŽDC uspořádat soutěž na dodavatele rekonstrukce. Samotné opravy by podle mluvčí SŽDC Kateřiny Šubové měly trvat 1,5 roku a podle odhadů vyjdou na zhruba 40 milionů korun.

 

 

Členové Kliniky tvrdili, že rekonstrukce nezačne ještě minimálně rok a nejméně do té doby mohli v budově dále působit. O převzetí domů projevil zájem magistrát, podle SŽDC to však z právních důvodů není možné.

 

Klinika se ale nevzdává a má v plánu obsadit jiný prostor. "Povolali jsme zpoza komína Kliniky naše střešní přátele. Jsou nejodolnějšími členy a jejich houževnatost se do příštích dní bude hodit. Klinika Klinikou nekončí a nejen Praha je plná prázdných domů. Pro nás všechny, kteří věříme, že jiný svět je možný," napsala Klinika na Twitteru.
 

ČTK, sei TN.cz