Hrozilo jí vězení

Aktivistka vlastním tělem bránila deportaci migranta, už zná trest

Švédská aktivistka Elin Erssonová
Zdroj: Profimedia
Švédská aktivistka Elin Erssonová
Téma:

Jednadvacetiletá švédská studentka a aktivistka Elin Erssonová dostala trest za to, že vloni v létě vlastním tělem bránila ve startu letadla do Turecka, kterým měl být deportovaný dvaapadesátiletý Afghánec. Mladé ženě hrozilo půl roku za mřížemi, nakonec od soudu odešla jen s pokutou ve výši přibližně 7 300 korun!

Errsonová byla obviněná z porušení leteckého zákona. Od soudu mohla odejít s pokutou, ale i až s půlročním vězením. Aby šla do vězení, požadoval i státní zástupce. Navrhoval pro ni čtrnáctidenní trest. Aktivistka porušení zákona odmítala.

 

Soudce nakonec mladou ženu potrestal jen pokutou ve výši 3 000 švédských korun, tedy přibližně 7 300 Kč. Podle obžaloby přitom svým jednáním Errsonová způsobila škodu zhruba 240 tisíc švédských korun (590 tisíc Kč).

 

"Nesouhlasíme s rozhodnutím obvodního soudu a budeme podávat odvolání," citoval deník Aftonbladet právníka Elin Erssonové Tomase Fridha.

 

Žena vloni v červenci ztropila scénu na palubě letadla společnosti Turkish Airlines, které mělo z jihošvédského Goteborgu odletět do Istanbulu. Erssonová se odmítla posadit, aby letadlo mohlo odstartovat, dokud mladý Afghánec, který měl být deportován, nebude moci opustit letadlo. Ten na palubě ale vůbec nebyl. Aktivistka se tak snažila zabránit alespoň deportaci dvaapadesátiletého muže z Afghánistánu.

 

 

Celou scénu vysílala živě na Facebooku. "Nesednu si, dokud ten člověk nebude z letadla pryč. Když tu zůstane, tak ho nejspíš zabijí," bránila muže Erssonová, který byl ve Švédsku vězněn za napadení. Lidé na ni pokřikovali, aby si sedla, protože chtějí odletět. Nakonec ale našla zastání u dalších pasažérů.

 

Afghánce společně s Erssonovou nechala posádka z letadla vystoupit. Žena ale jeho deportaci ze Švédska, ani deportaci mladíka, za nějž původně chtěla bojovat, nakonec nezabránila.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
vbo TN.cz