Velké škody

Alarmující zpráva: Znečištěné ovzduší zabije v Evropě ročně 400 tisíc lidí

Špatné ovzduší
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Publikováno 21. 10. 2019

Kvalita ovzduší v Evropě se dlouhodobě zlepšuje, ale stále je na mnoha místech silně znečištěné, což v roce 2016 způsobilo v zemích EU téměř 400 tisíc úmrtí! Nejhoršími znečišťovateli jsou doprava, elektrárny, průmysl, zemědělství a domácnosti.

Nová zpráva Evropská agentury pro ochranu životního prostředí (EEA) ukázala, že stále je velká část Evropanů žijících ve městech vystavena nebezpečné hladině znečištění ovzduší. Největší potíže způsobují pevné částice, oxid dusičitý a přízemní ozon O3.

 

Jen pevné částice podle analýzy EEA stály v roce 2016 za 412 tisíci předčasnými úmrtími v evropských zemích, z čehož 374 tisíc bylo v zemích Evropské unie. A nejde jen o úmrtí.

 

Znečištění způsobuje také ekonomické škody, například vyšší náklady na zdravotní péči, nižší výnosy zemědělské produkce a nižší produktivitu práce.

 

Tradičně nejhorší situace je v Česku v Moravskoslezském kraji. V roce 2017 byla smogová situace z důvodu vysokých koncentrací suspendovaných části PM10 vyhlášena 15x a trvala celkem 1 622 hodin.

 

EEA zařadila Česko mezi sedm zemí, kde v roce 2017 byla koncentrace pevných částic příliš vysoká. Stejně hodnocené bylo Bulharsko, Chorvatsko, Itálie, Polsko, Rumunsko a Slovensko.

 

 

"Evropa má nyní jedinečnou možnost nastavit ambiciózní plán, který se systematicky zaměří na zdroje znečištění prostředí a ovzduší. Děláme pokrok, ale je potřeba tyto změny v energetice, produkci potravin a v mobilitě urychlit, abychom se dostali na cestu k udržitelnému a zdravému prostředí," řekl výkonný ředitel EEA Hans Bruyninckx.

Řada podniků musí kvůli smogu omezit výrobu. Podívejte se na reportáž: 

  

Nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si zlepšení klimatu stanovila jako jednu ze svých priorit. Cílem jejího plánu je udělat z Evropy první klimaticky neutrální kontinent.

TN.cz