Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

tušili jste to?

Ale fuj! Vědci řekli, co se stane, když dlouho zadržujete větry

Zápach
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Zadržovat větry může být pro lidský organismus hodně nebezpečné. Nehledě na to, že nevábně vonící plyny si umí najít cestu ven i bez vašeho přičinění. Podle expertů může uniknout nekontrolovatelně nebo třeba pusou.

Nejspíš už jste se taky dostali do situace, kdy jste museli vší silou zadržovat větry, jinak by z toho byl pořádný trapas. Jenže prdění je zkrátka přirozený proces a zadržovat plyn pořád prostě nejde. Píše o tom britský Daily Mail.

 

Plyn vzniká v těle ve chvíli, kdy trávíme jídlo a pití, nebo když polkneme vzduch. A když z těla neodejde přirozenou cestou, může se absorbovat do krevního oběhu, nějaká část může uniknout pusou nebo se nekontrolovatelně uvolnit konečníkem.

 

Potrava se tráví v tenkém střevě a komponenty, které se nedají rozložit, putují dál do tlustého střeva. Střevní bakterie rozkládají část těchto komponentů fermentací, neboli kvašením. Při tomto procesu se produkují plyny a mastné kyseliny, které posilují imunitu.

 

 

Průměrný člověk denně vyprodukuje kolem 700 ml plynu. Největší zastoupení má vodík, následuje oxid uhličitý. Rozdíly mezi muži a ženami jsou minimální, každý den si tímto procesem projdeme přibližně osmkrát. Častěji se plyn z těla uvolňuje po jídle, v noci pak o polovinu méně než přes den.

mom TN.cz