Počasí nepomáhá

Alergiky čekají tři týdny pekla, varují experti! Začaly kvést trávy

Nachlazení a alergie
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com
Ilustrační foto
Téma:

Britští meteorologové varují alergiky, že následující tři týdny budou opravdu náročné. Stále dokvétají některé stromy, k tomu se přidá začínající sezóna trav. Ani hezké počasí, kdy téměř neprší, příliš nepomáhá. V Česku už trávy a různé byliny kvetou.

Evropané, kteří trpí sennou rýmou a dalšími pylovými alergiemi, by se měli připravit na těžkých pár týdnů. Informují o tom britští meteorologové, podle nichž jsou pyly v ovzduší téměř na maximu. Píše o tom portál Daily Mail.

 

"Jde o kombinaci faktorů, částečně meteorologických. Přetrvávají podmínky, které přispívají k většímu rozšíření pylů. Zároveň začíná sezóna trav, dosud šlo především o pyly stromů. Jak postupuje roční období, začínají kvést další producenti pylů," uvedl mluvčí tamního ústavu Grahame Madge.

 

Alergií podle odborných odhadů trpí kolem 40 procent dětí a 30 procent dospělých. Projevuje se sennou rýmou, slzením a svěděním očí, případně otékáním jazyka a v tváři. Neměli byste zanedbávat braní léků, pomoci mohou i oční roztoky nebo kapky a spreje do nosu.

 

Jak zvládat různé nemoci a bolesti, se dozvíte v novém seriálu NOVA Plus nazvaném Odstíny bolesti. Najdete ho zde.

 

V Česku není situace tak závažná jako na ostrovech, sezóna trav už podle odborníků trvá asi dva týdny. "Chodí více pacientů, pylová sezóna trav už probíhá, ty jsou teď dominantní. Může se mezi tím skrýt i jiný pyl, ale už je méně častý," sdělil profesor Petr Panzner, předseda České společnosti alergologie a klinické imunologie.

 

 

Počasí ale dál komplikuje alergikům život. "Trvá příznivé počasí k tomu, aby se pyly šířily snáze a na větší vzdálenosti, což je nepříjemné. Letos na konci května to bylo znásobené tím, že tu byl pyl jehličnanů, které sice nealergizují, ale dráždí. To už teď ale téměř není," doplnil Panzner.

 

V minulém týdnu bylo podle pylové služby ve vzduchu velké množství alergenů. Podobné by to mělo být i v nadcházejících týdnech. "Dominovat budou stále trávy a obiloviny, vedle nich se bude hojněji objevovat také pyl jitrocele, šťovíku, řepky, černého bezu a kopřivy," uvádí zpravodajství.

epa TN.cz