návrat

Alexej Navalnyj se poprvé po otravě vrátil do Ruska, hned ho zatkli

Štěpán Hrubý
Štěpán Hrubý, Patrik Balcar
Aktualizováno 20:04
17.1. 2021 19:16

V Rusku hned po přistání zatkli opozičního politika Alexeje Navalného. Vládou kritizovaný politik se vrátil do země poprvé od momentu, kdy se ho minulý rok někdo pokusil otrávit. Letadlo s Navalným mělo přistát na letišti Vnukovo, kde čekaly stovky lidí. Na poslední chvíli ho ale přesměrovali na letiště Šeremetěvo.

Na jiném letišti, kde měl nejhlasitější kritik Vladimira Putina původně přistát, čekaly stovky jeho podporovatelů i mnoho novinářů. Několik lidí policie zadržela.


Letadlo ruské nízkonákladové aerolinky Pobjeda, v překladu vítězství, se na svou cestu z Berlína do Moskvy vydalo okolo 15. hodiny. Alexej Navalnyj způsobil na jeho palubě poprask. Opoziční předák se do Ruska vrátil pět měsíců poté, co byl v hotelovém pokoji otráven Novičokem, následně hospitalizován a později pod mezinárodním tlakem převezen na léčení do Německa.

 


"Ráno mi při cvičení došlo, že už jsem téměř zdravý. Když jsem tohle pochopil, okamžitě jsem začal hledat lety domů a jeden jsem koupil,“ nechal se slyšet v polovině ledna Navalnyj.


Kritik prezidenta Putina se pro návrat rozhodl i přes to, že ho v jeho vlasti dost možná čeká vězení. Za údajné porušení podmíněného trestu je na seznamu hledaných. Letiště Vnukovo hlídaly speciální jednotky, které část terminálu vyklidily. Na místě byly i vozy ruské vězeňské služby. Stroj nakonec přistál jinde.


Navalnyj byl odsouzen už několikrát. Podle Evropského soudu pro lidská práva z politických důvodů. Ze své otravy viní ruské tajné služby a prezidenta Vladimira Putina. "Naše tajné služby ho nechtěly otrávit, nás vůbec nezajímá. Kdybychom ho chtěli otrávit, tak by se nám to podařilo,“ řekl Putin.

 


Soud bude 29. ledna rozhodovat o změně Navalného podmíněného odsouzení v délce tří a půl let na nepodmíněný trest odnětí svobody.
 

Související témata:
TN.cz