Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

S hladinkou na hladině

Alkohol do lodě nepatří! Policie bude dávat dýchnout i vodákům

Nulová tolerance alkoholu platí i pro ty, kteří se vydají, třeba o prázdninách, na vodu – ať už na parníku, motorovém člunu nebo budou brázdit rybníky na obyčejném šlapadle. Právě na konzumaci alkoholu na hladinách našich řek se hodlají teď častěji zaměřit říční policisté a kontroloři Státní plavební správy.

Bez vychlazeného piva si řada vodáků plavbu nedokáže představit. "Je to otázka osobní statečnosti a zodpovědnosti," řekl jeden z vodáků TV Nova.

 

Jenže jde spíš o otázku života a smrti. Podle odborníků alkohol na vodě konzumuje až 80 % vodáků. Kontroly proto letos výrazně přitvrdí.

 

"Budou vytvořeny společné hlídky zaměstnanců Státní plavební správy a policie. Budou zastavovat plavidla a vůdci plavidel budou podrobováni orientační dechové zkoušce na požití alkoholu," řekla TV Nova ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.

 

Rozsáhlé kontroly se budou týkat nejen parníků a motorových člunů, ale například i paddleboardů nebo šlapadel. I tam může hrozit až stotisícová pokuta. A nejen to!

 

 

"V případě, že policie zjistí, že člověk na šlapadle je pod vlivem alkoholu, je to účastník plavebního provozu a hrozí mu sankce. V případě, že by nadýchal více než jedno promile, tak mu hrozí i vězení," upozornil mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

 

"My jsme za to rádi, protože s tím nemáme dobré zkušenosti. Ve chvíli, kdy by na ty šlapadla chodili podnapilí lidé, tak by dělali jenom problémy," souhlasí s kontrolami vodáků provozovatel půjčovny šlapadel. Alkohol je totiž nejčastější příčinou nehod vodáků.

vbo, Dominika Janochová TN.cz