Příběhy čtenářů

Alkohol rozbíjí rodiny: "Pije tajně, a když na něj uhodím, je to peklo!"

Alkohol
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto
Téma:

Alkoholici neškodí jen svému zdraví, ale hlavně svým blízkým. Jejich závislostí trpí manželky, děti i rodiče. A ještě víc je trápí, že si jejich blízcí nenechají pomoci, a netuší, co dělat. S osobními příběhy se na TN.cz svěřili alkoholici i jejich příbuzní.

Lidé závislí na alkoholu nebo jiné návykové látce si často nedokážou problém připustit, proto se na psychiatry obrací jejich příbuzní nebo přátelé. Že život s alkoholikem není lehký, dokládají i příběhy našich čtenářů.

 

Pavlína třeba popsala, jak se jí doma "ztrácí" alkohol z otevřené lahve a jak si manžel chodí pro panáka do tajné skrýše. "Když dělá něco okolo domu či na zahradě, často má lehce upito. Není opilý, ale prostě vidím, že si něco dal - za těch 25 společných let na něm poznám byť i jediné pivo," uvedla.

 

Když ale na popíjení stočí řeč, muž se urazí, případně úplně vybuchne. Podobnou zkušenost popsala i Jana. "Každý den pije, ale svádí to na ostatní a nechce si přiznat, že pije moc. A když se o tom bavíme, uráží ho to," uvedla zoufalá čtenářka.

 

 

Takové situace se podle odborníků neřeší lehce. Člověk, který si nenechá pomoct a sám se závislosti zbavit nechce, se v ní utápí dál. Nemusí přitom jít zrovna o manžela nebo partnera, na TN.cz se svěřili i starostlivé děti nebo rodiče.

 

"Moje dcera je těžce závislá na alkoholu, pije od rána a nic nejí. Je z ní klepající se kostra a strašně zlá, ničí celou rodinu a hlavně svého 14letého syna. Už dvakrát zkolabovala a vždy ji v nemocnici postavili na nohy. Ale ona tvrdí, že nepije a problémy máme my všichni kolem," poukázala Dáša.

 

Podobně smutný je i příběh Sáry, která má otce alkoholika. "Říká, že mu alkohol pomáhá od starostí a bolesti. Problém je v tom, že když si vypije, dojde i k násilí a slovnímu napadení mě i mé matky," šokovala dívka.

 

 

Tito čtenáři měli jedno společné - dotaz, co se dá v takovém případě dělat. "Jen stručně tři zásady: 1. Zdravé sobectví (tj. myslet na sebe víc než na něj). 2. Najít spojence. 3. Být připravena na všechny možnosti včetně té, že se situace ještě zhorší a že bude třeba se vydat vlastní cestou," doporučil doktor Karel Nešpor, přední odborník na návykové nemoci.

 

Vyzkoušet můžete i intervenci za pomoci širší rodiny, která alkoholika konfrontuje s jeho "prohřešky" a vznese požadavek, aby se šel léčit. "Jedna z věcí, kterou může rodina udělat, je podmínit svoji materiální i jinou pomoc léčbou a abstinencí," upozornil Nešpor.

 

 

Závislost ale není lehké poznat, nebo si ji uvědomit, přestože má dotyčný jasné příznaky. To dokládá i dotaz Davida, který žije v Irsku. "Piju i 65 piv týdně a každé ráno, dokud si nedám pivo, klepou se mi ruce. Jsem alkoholik?" ptal se psychiatra.

 

K vyléčení potřebuje nemocný člověk nějakou motivaci. Tou může být i záchrana rodiny, zdraví nebo práce. Alkoholik může kontaktovat specializované kliniky, které jsou určeny k pobytové léčbě, nebo k odborníkovi docházet. Nešpor doporučil také setkání Anonymních alkoholiků.

epa TN.cz