sněhová kalamita

Alpy zasypalo rekordní množství sněhu. Lidé jsou bez proudu, hrozí laviny

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
9.12. 2020 17:03
Téma:

Některé části Alp zaznamenávají rekordní množství sněhu. V Rakousku či Itálii vydatně sněží už několik dní, místy bílá pokrývka dosahuje výšky několika metrů. Za posledních 24 hodin napadl podle meteorologů metr až metr a půl sněhu. Mnoho domácností počasí odstřihlo od elektřiny a hrozí také laviny.

Sníh zasypal především východní Alpy - Rakousku a severovýchodě Itálie evidují rekordní množství sněhu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) za posledních 24 hodin místy napadl metr až metr a půl čerstvého sněhu.

 

"Nejhorší situace je ve Východním Tyrolsku a v Horních Korutanech," uvádí ČHMÚ. Během středy by podle webu Weathertoski.co.uk mělo napadnout dalších pět až dvacet centimetrů.

 

 

Vydatně sněžit začalo v rakouských a italských Alpách už v pátek a v úterý místy sněhová pokrývka dosáhla až tří metrů. A přestože pohled na bílé závěje je krásný a leckdo by obyvatelům Alp záviděl, počasí s sebou přináší vážné komplikace.

 

 

V Tyrolsku museli uzavřít řadu silnic kvůli nebezpečí lavin a stovky domácností se ocitly bez elektřiny. Lavinové nebezpečí se zvýšilo na pátý, nejvyšší stupeň. Ve Švýcarsku si lavina dokonce vyžádala jeden lidský život.

 

Nejpostiženějšími regiony jsou jak rakouské Východní Tyrolsko, tak italské Jižní Tyrolsko a Horní Korutany. V Korutanech se musely kvůli sněhu uzavřít školy a školky.

 

 

Současná situace podle odborníků i místních rozhodně není běžná. "V Alpách napadlo neobvykle velké množství sněhu. Na mnoha místech nemluvíme o několika centimetrech, ale metrech," řekla webu PlanetSki.eu marketingová ředitelka společnosti Tirol Werbung Elena Protopopowová.

 

 

Aktuální množství sněhu není pro toto období typické ani podle meteorologa Floriana Pfurtschellera. "Je to událost, ke které dochází jednou za století. Je pravděpodobnější, že se takto vydatné srážky objeví v září a říjnu ve formě deště a ne v prosinci jako sníh," vysvětluje.

 

 

Očekává se, že ve středu večer sněhové srážky zeslábnou. V pátek a sobotu by pro změnu měl sníh pokrýt západní Alpy na západě Itálie, Švýcarska a ve Francii.

 

Jih Balkánu a Řecko místo sněhu sužují bouře s vydatnými dešti a silným větrem. Ve Slovinsku a Chorvatsku napáchaly škody především o víkendu, pevninské Řecko mají zasáhnout naplno až během středy a čtvrtka.

Související témata:
TN.cz