používání klimatizací

Ambulance plní nemocní, na vině jsou klimatizace a výkyvy teplot

Téma:

Ordinace lékařů jsou i teď přes léto plné nemocných a na vině jsou prý teplotní výkyvy a používání klimatizací doma i v autech. Podle odborníků zažívá v klimatizovaném prostředí naše tělo teplotní šok a ten špatně snášejí sliznice a pak jsou mnohem náchylnější k různým infekcím.

"Sedmiletá Karla je nemocná už od začátku prázdnin. Začalo to rýmou a kašlem. "V noci mě strašně bolelo pravý ouško," popsala začátek nemoci. Ještě v noci tak skončila na pohotovosti v nemocnici se zánětem středního ucha.

 

Nemocnost je překvapivě velká na to, že je vlastně letní období. Ambulance na ušních, nosních a krčních odděleních jsou plné.

 

Záněty středního ucha a nosních dutin, nachlazení a angíny, to teď zaměstnává lékaře v ordinacích. "Vidíme tady ty ostrůvky bílé tkáně, jsou tam vlastně streptokoky a stafylokoky, takže to je typický obraz angíny," vysvětlil lékař.

 

"Mám angínu, v krku mě bolelo tak, že jsem skoro nemohl polykat, tak mi včera lékařka píchla injekci s antibiotiky," uvedl jeden z pacientů, kterého trápí angína. To, že za vysokou nemocností stojí časté změny venkovních teplot a také nadměrné používání klimatizace, potvrzují i lékaři.

 

 

Rozdíl mezi teplotou v klimatizovaném prostoru a teplotou venkovní by podle lékařů neměl být větší než 5 stupňů. "Ty sliznice pochopitelně na ten teplotní šok reagují tím, že se zvýší množství sekretu, je to optimální prostředí potom pro vznik bakteriální infekce," uvedl odborník na klimatizace Václav Lom.

 

Za zdravotními problémy často ale stojí i nevyčištěná klimatizace. Ta je totiž plná bakterií a plísní. Odborníci doporučují čištění klimatizací minimálně jednou za rok, záleží na charakteru provozu. V autě by se pak klimatizace měla vyčistit ideálně před letní sezónou i po ní.
 

tn.cz / TV Nova