Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.2. 2018 12:08
Číňané zuří

Američan fotil selfie s terakotovým vojákem. Ulomil mu palec!

Terakotová armáda na pražském Výstavišti - 8
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Na tenhle večírek budou ve Franklinově institutu ve Filadelfii ještě dlouho vzpomínat. Jeden z návštěvníků se totiž během večera dostal do uzavřené části institutu, kde jsou uloženi vojáci slavné Terakotovy armády. Američan při pokusu o vyfocení selfie jednomu z vojáků nechtěně ulomil palec. Mezinárodní ostuda byla na světě.

K incidentu došlo ve Franklinově institutu ve Filadelfii 21. prosince, kdy se v prostorách ústavu konal večírek. V jeho průběhu se Američan Michael Rohana dostal do uzavřené části muzea, kde se nacházela výstava terakotových vojáků zapůjčených z Číny.

 


Nezvaný host si nejprve s jedním z nich udělal populární selfie. Při focení s hliněným vojákem ovšem postupoval velice neopatrně, 2000 let starou sochu chytil za ruku a nešťastně jí ulomil palec! K přiznání chyby však nedošlo. Rohana si schoval prst do kapsy a z večírku v klidu odjel domů.

 


Pracovníkům institutu pak trvalo více než dva týdny, než na poškození sochy přišli. Do případu se pak vložila FBI, která díky kamerovým záznamům viníka rychle vypátrala. Rohana byl zadržen a po krátkém výslechu, během kterého vše přiznal, propuštěn na kauci.

 


Celý incident vyvolal v Číně velkou vlnu nevole. "Žádáme Spojené státy, aby pachatele přísně potrestaly," uvedl ředitel Centra pro propagaci čínského kulturního dědictví Wu Chaj-jün. Franklinův institut má od nich vypůjčeno dohromady deset terakotových soch.

 


Cena jedné, 2000 let staré sochy, se přitom odhaduje na 4,5 milionu dolarů (v přepočtu 93 milionů korun). "Za posledních 40 let se podobná situace ještě nestala," stěžuje si ředitel centra.

jva TN.cz