Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 1. 2018
Vojenská přítomnost

Američané nechají vojáky v Sýrii. Proti Asadovi, ISIS a Íránu

Americká armáda
Zdroj: TV Nova

Spojené státy si v rámci své nové strategie ponechají v Sýrii vojáky. Dnes to v projevu na kalifornské Stanfordově univerzitě prohlásil americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

Američtí vojáci podle něj budou v zemi působit jako pojistka před návratem teroristického hnutí Islámský stát a také jako protiváha režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada a mocenských ambicí Íránu.

 

Nová syrská strategie administrativy prezidenta Donalda Trumpa bude podle Tillersona zahrnovat četnější diplomatické kroky, které budou zahrnovat úsilí o stabilizaci země a důraz na politické řešení.

 

Ministr zahraničí rovněž ujistil, že USA nadále rozhodně podporují ženevský mírový proces pod patronací OSN, jehož cílem je krizi v Sýrii vyřešit politickou cestou.

 

Washington chce také více tlačit na Rusko, aby v Ženevě přimělo syrskou vládu ke skutečnému zapojení a spolupráci.

 

 

Pokud jde o americkou vojenskou přítomnost v Sýrii, která podle prosincových údajů Pentagonu činí asi 2000 vojáků, neplánují USA plné stažení ozbrojených sil. Takový krok by totiž podle Tillersona pomohl Asadovi a poskytl Íránu jedinečnou možnost posílit v Sýrii svůj vliv. Dodal ale, že snížení škodlivého vlivu Íránu v zemi bude záviset na samotné Sýrii.

vbo tn.cz / ČTK