Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

potíže čínské firmy

FBI obvinila Huawei. Firma platila bonusy za ukradené informace

Finanční ředitelka Huawei Meng Wan-čou
Zdroj: Profimedia
Finanční ředitelka Huawei Meng Wan-čou

Americké úřady v pondělí formálně obvinily čínskou telekomunikační společnost Huawei a její finanční ředitelku Meng Wan-čou z podvodů a dalších trestných činů. Washington vznesl obvinění v souvislosti se žádostí o její vydání z Kanady, kde byla zadržena na základě amerického zatykače, informovala média.

Kvůli kauze v posledních týdnech vzrostlo napětí v americko-čínských vztazích. USA zároveň čínskou firmu čelící potížím v řadě západních zemí obvinily z krádeže informací o technologiích společnosti T-Mobile.

 

"Huawei a její přední manažeři opakovaně odmítali respektovat americké zákony," uvedl podle agentury Reuters k obvinění ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, podle něhož se čínský výrobce telefonů "systematicky snažil krást cenná obchodní tajemství".

 

Podle FBI fungoval ve firmě Huawei systém vyplácení bonusů zaměstnancům za to, jak cenné informace se jim podaří ukrást v cizích firmách.

 

Vznesená obvinění by měla být pro americké úřady varováním, aby pečlivě zvažovaly rizika plynoucí ze zapojení podobných firem do telekomunikační infrastruktury, nabádal Wray.

 

 

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo Mengovou a firmu z bankovních a internetových podvodů, maření spravedlnosti, spiknutí za účelem praní špinavých peněz a z porušování mezinárodních sankcí vůči Íránu.

 

Mengová podle USA lhala bankám, když tvrdila, že Huawei a její hongkongská pobočka Skycom jsou dvě různé společnosti. Američtí vyšetřovatelé tvrdí, že se tím snažila zajistit přístup k penězům firmě Skycom, která by na ně jinak kvůli svým stykům s íránským režimem nedosáhla.

 

 

Mengovou, která je dcerou zakladatele firmy Žen Čeng-feje, kanadská policie zadržela začátkem prosince ve Vancouveru na žádost Spojených států. Soud ji později propustil na kauci. Čína vyzvala USA, aby zrušily zatykač a neusilovaly o její vydání. Podle čínských médií se Washington snaží potlačit Huawei a omezit její globální expanzi.

 

TN.cz/ ČTK