Vyklizení pozic

Američané se stahují ze Sýrie, Trump kvůli tomu čelí tvrdé kritice!

Téma:

Prezident Spojených států Donald Trump oznámil rychlé stažení všech amerických pozemních jednotek ze Sýrie. Řekl, že teroristé z organizace Islámský stát byli poraženi a není tak důvod, aby tam vojáci dál zůstávali. Jeho rozhodnutí se ale setkalo s ostrou kritikou.

Prezident Trump natočil vzkaz pro americké vojáky v Sýrii a s hrdostí jim oznámil, že se můžou vrátit domů. Cíl podle něj splnili.

 

"Bojovali jste v Sýrii dlouho. Prezidentem jsem skoro dva roky. A skutečně jsme pokročili. Vyhráli jsme nad Islámským státem. Porazili jsme je. Utrpěli hroznou porážku. Dobyli jsme území," chvástá se Trump.

 

Britové ale vítězství nad Islámským státem nevidí zdaleka tak optimisticky. Britský ministr obrany na Trumpovo rozhodnutí reagoval na sociální síti takto: "Silně nesouhlasím. Přeměnil se v jiné formy extremismu a hrozba je stále velmi aktuální," míní Tobias Ellwood.

 

Kritika se na Donalda Trumpa sesypala i z jeho vlastních řad - vysoce postavení republikáni mluví o obrovské chybě. Pentagon oznámil, že se kampaň proti teroristům dostává do nové fáze - podrobnosti ale neprozradil.

 

Podle odborníků krok nahrává Rusku a Íránu - spojencům syrského prezidenta Asada, kteří v Sýrii teď můžou posílit svůj vliv. O svůj osud se obávají kurdští bojovníci, kteří fungovali jako efektivní spojenci Američanů v boji proti Islámskému státu.

 

 

"Doufali jsme, že přítomnost Američanů přispěje k uklidnění politické situace v Sýrii. Teď, když Američané odcházejí, naše území zřejmě zcela ovládnou Asadovy jednotky," obává se Ibrahim Biro z Národní kurdské rady.

 

Spojené státy mají v Sýrii okolo dvou tisíc vojáků a s jejich návratem domů zřejmě nebudou dlouho otálet. Trumpovo rozhodnutí je v rozporu s tím, co v poslední době říkali jeho armádní poradci. Podle nich jsou skupiny teroristů stále hrozbou a americké jednotky měly v oblasti zůstat, dokud se extremisty nepodaří zcela zničit.

pez, Ema Klementová TN.cz