Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

prezidentské volby

Putin má radost z triumfu Trumpa: "Zlepší naše vztahy s USA"

Ruský prezident Vladimir Putin zaslal Donaldu Trumpovi blahopřejný telegram k vítězství v amerických prezidentských volbách. Vyjádřil přitom naději ve zlepšení vztahů Ruska a Spojených států.

Republikánskému kandidátovi Donaldovi Trumpovi začaly chodit první gratulace ještě před oznámením výsledků prezidentských voleb. Mezi prvními byli bývalí či současní předsedové evropských krajně pravicových a pravicově populistických stran Marine Le Penová, Geert Wilders a Nigel Farage. Optimistické hlasy zní i z Moskvy.
 

"Gratuluji novému prezidentovi Spojených států Donaldovi Trumpovi a svobodnému americkému lidu," uvedla na twitteru předsedkyně francouzské Národní fronty (FN) Marine Le Penová.

 

"Američani si vzali svou zemi zpět," uvedl předseda nizozemské Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders.

 

"Zdá se, že rok 2016 bude rokem dvou velkých politických revolucí," reagoval na americké prezidentské volby bývalý předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage, který byl před červnovým referendem jedním z hlavních příznivců odchodu Británie z Evropské unie.

 

 

S nadějemi přivítala dosavadní bilanci amerických prezidentských voleb Moskva. Podle ruských politiků vycházela ruská diplomacie vždy lépe s republikány než s demokraty. S předpokládaným nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu by podle Moskvy mohla nastat nová etapa rusko-amerických vztahů.

 

Ruský prezident Vladimir Putin zaslal blahopřejný telegram a "doufá ve spolupráci zaměřenou na vyvedení rusko-amerických vztahů z krize a také na řešení aktuálních mezinárodních problémů a na hledání účinných odpovědí na výzvy globální bezpečnosti," citovala agentura TASS ze sdělení tiskové služby Kremlu.

 

Podle šéfa zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantina Kosačova se po volbách "otevírá nové okno možností". Senátor Vadim Ťulpanov novinářům řekl, že americký lid "už má dost mimořádné agresivity Bílého domu". Američané podle něj chtějí zcela jinou politiku, a to vnitřní i zahraniční.

 

 

"Možné vítězství Donalda Trumpa dává naději na skutečný nový start rusko-amerických vztahů a na přechod k produktivní spolupráci," řekl senátor.

tn.cz / ČTK