Remdesivir

Američané vykupují zásoby léku na Covid-19. Na ostatní možná nezbyde

Donald Trump, Remdesivir
Zdroj: Profimedia
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
2.7. 2020 15:43
Téma:

Spojené státy skoupily téměř veškerou plánovanou výrobu remdesiviru, používaného k léčbě pacientů s Covid-19. Lék vyrábí americká společnost Gilead. Kritici tvrdí, že "zabrání si" většiny produkce pro potřeby USA může vážně ohrozit mezinárodní spolupráci ohledně koronaviru.

Podle výsledků testů remdesivir zkracuje dobu zotavení pacientů s Covid-19. Jestli zvyšuje i šanci na přežití silného průběhu nemoci, však stále není jisté. Americký zdravotnický odbor v úterý oznámil, že vydal souhlas s nákupem půl milionu dávek remdesiviru pro potřeby amerických nemocnic.

 

"Prezident Trump uzavřel skvělou dohodu, aby zajistil Američanům přístup k prvnímu autorizovanému léku na Covid-19," prohlásil tamní ministr zdravotnictví Alex Azar. Léčba v USA bude stát 2340 dolarů, tedy zhruba 55 200 korun.

 

 

Společnost Gilead v květnu podepsala licenční smlouvu na produkci mimo USA, ale spolupráce je zatím v počátcích. Teprve na začátku je také udělování licencí na výrobu léku mimo spojené státy. Toto právo má devět společností a licenci by mohlo získat až 127 zemí.

 

Podle informací portálu BBC jde většinou o chudší státy, kde jsou náklady na výrobu nižší. Krok amerického prezidenta ohledně odkupu většinové produkce společnosti Gilead, je podle kritiků chybný. Podkopává prý mezinárodní spolupráci v boji s koronavirem.

 

 

Odpůrci Trumpova rozhodnutí také připomínají, že testování remdesiviru se nezúčastnily jen Spojené státy, ale i další země. Lék byl původně vyráběný k léčbě Eboly. "Testy, které umožnily remdesivir prodávat, se neuskutečnily pouze v USA. Byli u toho i pacienti z dalších zemí, Velké Británie, Mexika," řekl profesor Oxfordské univerzity Peter Horby.

 

Odborníci, kteří s nákupem zásob remdesiviru do USA souhlasí, tvrdí, že ve Spojených státech je potřeba léku největší. Počet nakažených je tam totiž nejvyšší na světě, stejně jako počet obětí.

 

 

S tím nesouhlasí Ohid Yaqub z univerzity v Sussexu. "Jasně to signalizuje neochotu spolupracovat s ostatními zeměmi a na mezinárodní dohody o právech na duševní vlastnictví to má ochlazující účinek," tvrdí.

TN.cz