Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Vojenský konvoj

Americká armáda projíždí Českem. Vojáky vítaly desítky nadšenců

Americká armáda se začala přesouvat ze cvičení v Polsku přes Českou republiku do Rumunska a Maďarska. Celkem půjde o 400 kusů techniky a téměř 900 vojáků. První konvoj překročil v sobotu odpoledne hranice v Náchodě. Zdravily ho desítky lidí.

První konvoj překročil hranice ve tři hodiny odpoledne. Jde o třicet vojáků a o dvacet kusů techniky. V první vlně bylo mezi vojáky i mnoho žen. A ukazuje se, že někteří Američané jsou u nás vůbec poprvé.

 

"Pěkná země, nikdy jsem neviděl zelenější krajinu," řekl jeden z vojáků. Američany přivítaly desítky nadšenců, někteří přijeli i s dobovou technikou. V roce 2015 to ale na stejném místě nebylo tak růžové. Armáda se setkala i s odporem.

 

Z Náchodu pokračoval v sobotu konvoj přes dálnici D11 do Rantířova na Jihlavsku, kde čeká vojáky odpočinek.

 

Je možné, že zaženou žízeň českým pivem. "Ještě jsem ho nepila. Doufám, že ho zkusím," sdělila americká vojačka. Při minulé návštěvě totiž vojákům v pardubickém pivovaru moc chutnalo. Někteří dokonce začali po pěti kouscích zpívat.

 

 

Hlavní část konvoje bude Českem projíždět v noci na středu. 350 kusů techniky a 800 lidí se přesune z Rozvadova přes Prahu do Staré Boleslavi, kde je naplánovaný odpočinek. Armáda pak zamíří na přechod v Břeclavi. Poslední vojáci opustí české území ve čtvrtek odpoledne.

pan, Petr Brzek TN.cz