USA hoří

Amerika je v plamenech. Hasiči stále bojují s ohněm ve třech státech USA

Šimon Felenda
Šimon Felenda
Publikováno 14. 8. 2020
Téma:

Hasiči ve Spojených státech stále bojují s mohutnými požáry, které zuří v Coloradu, Oregonu a Kalifornii. Nejhorší situace je v kalifornské oblasti Lake Hughes, kde evakuovaly už stovky rodin a další tisíce jsou podle tamních úřadů v ohrožení.

Lidé bez domova, krajina v plamenech, oblaka kouře. Hasiči se snaží ochránit domy Kaliforňanů před ničivým živlem, ne vždy se to ale podaří. Kritická je situace především severně od tamní metropole – Los Angeles.

 

Oheň ničí všechno, co mu stojí v cestě. Na popel sežehl řadu budov. Jednou z nich byl i dům Kennyho Reynoldse. "Museli jsme utéct. Vyběhl jsem na ulici a sledoval s rodinou, jak se plameny přibližují k našemu domu. Všechno kolem hořelo," popsal.

 

 

Kennyho dům zdaleka nebyl výjimkou. Podle popisů místních obyvatel živel přeskakoval z budovy na budovu. "Nejdřív se nic nedělo. Nad stromy stoupal úzký sloup kouře. Najednou se začal zvětšovat a přibližovat. Pak přijeli hasiči a vyzvali mě, abych opustil dům, že je prý nebezpečné zůstávat na místě," řekl Randy Miller, obyvatel Lake Hughes.

 

Boj s plameny probíhá na zemi i ve vzduchu. Navzdory tomu se ale nedaří dostat oheň pod kontrolu. "Ohnisko požáru nám pomáhá vždy určit oblak kouře. Pokud je ale zvýšená oblačnost, máme s tím problém," vyjádřil se losangeleský hasič Daryl Osby.

 

 

Hasičům donedávna pomáhaly bouřky. Nyní jim naopak znesnadňuje situaci sucho a vedro, které podle meteorologů potrvá dalších několik dní. Kalifornské úřady proto varují obyvatele, aby zasaženou oblast opustili.

Související témata:
kvo TN.cz