byl to amok?

Svět se ptá: Jak mohl psychicky narušený Lubitz dělat pilota?

Andreas Lubitz
Zdroj: Twitter

Jak je možné, že psychicky narušený člověk pilotuje dopravní letadlo? Jak mohl projít přísnými psychologickými testy? Tak se nyní ptá celý svět. A společnost Germanwings mlčí.

Německý pilot Andreas Lubitz, který v úterý záměrně nasměroval letadlo do francouzských Alp, trpěl podle všeho hlubokými depresemi.
 

Krátce po strašlivé havárii, při níž německý pilot zabil 144 cestujících a 5 členů posádky, vyšlo najevo, že Lubitz před šesti lety přerušil povinný výcvik kvůli osobním potížím. Německý deník Bild nyní přinesl informaci o tom, že Lubitz musel v té době prodělat psychiatrickou léčbu.


V letecké škole Lufthansy v americkém státě Arizona ho dokonce načas kvůli úzkostem prohlásili za neschopného letu. Po roce a půl trvající terapii nicméně bez problémů prošel všemi lékařskými testy a byl prohlášen za stoprocentně schopného řízení letadla, uvedl ředitel německých aerolinií Carsten Spohr.


Němečtí vyšetřovatelé nyní sbírají důkazy o psychických problémech a léčbě, kterou pilot podstoupil. Zdrojem jsou jim především dokumenty, pilotův notebook a počítač, který zabavili při prohlídce jeho bytu ve městě Montabaur. Po prostudování všech dokumentů je němečtí policisté předají svým kolegům do Francie.

 


Narušený psychický stav dokládají podle deníku Bild také poznámky ve spisu Spolkového úřadu pro letectví, v němž se u Lubitzova jména objevila zkratka SIC, která mu předepisovala pravidelné zdravotní prohlídky. Tuto poznámku má vepsanou i ve své pilotní licenci.


O duševních problémech sedmadvacetiletého pilota se v deníku Neue Passauer Presse vyjádřil i jeho nejmenovaný známý: "Bylo to cvok, chtěl se stát pilotem, ale byl psychicky labilní, dokonce musel svou výuku na pár měsíců přerušit." Všemi testy ale následně prošel.


Podle nepotvrzených informací německého listu Westerwälder Zeitung se druhý pilot nedávno rozešel se svou přítelkyní, se kterou strávil sedm let. Právě partnerské neshody mohly sehrát zásadní roli v jeho psychických problémech.

 


Andreas Lubitz létal pro německé nízkonákladové Germanwings od loňského května. Lidé z jeho okolí ho označili za milého mladíka. "Dokážu si představit, že to byl zkrat. Nebylo to plánované, byl to jako amok", řekla listu Frankfurter Allgemeine Zeitung matka Lubitzovy bývalé spolužačky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

PŘEPIS Z KABINY: Deset minut hrůzy a klepání na dveře

7 tajemství, která jste nevěděli a nechcete vědět o cestování letadlem: Kyslíkové masky vám vydrží jen 15 minut!

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz