Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.6. 2018 22:36
nedostatek plodin

Ani déšť nepomůže. Kvůli suchu zemědělci očekávají velké ztráty

Zdroj: TV Nova

Kvůli extrémnímu suchu už nyní zemědělci počítají se ztrátami v řádech milionů korun. Podle jejich odhadů bude sklizeň na mnoha místech o desítky procent nižší než v minulých letech. A většinu plodin už nedokáže zachránit ani současné ochlazení s přeháňkami.

Praskliny na dlaň ruky - tak vypadají vyprahlá pole na Přerovsku. Týdny tu pořádně nepršelo, ani víkendový déšť usychající úrodě nepomohl.

 

Extrémně suché a teplé poslední dva měsíce ale ničí úrodu zemědělcům napříč celou republikou. "Ztráty předpokládáme v našem regionu mezi 20 až 30 procenty," prohlásil předseda zemědělského družstva Josef Hlavinka.

 

Nejhorší je ale situace na jihu Moravy. Na Břeclavsku dokonce už vyjely v týdnu do polí první kombajny. Asi nejslabší tam budou hektarové výnosy u ječmene. A lepší to nebude ani u pšenice. Klasů roste na jednom metrů čtverečním v průměru o 150 méně než jiné roky.

 

 

Dozrávajících plodin na polích, kterým ještě déšť může pomoct a aspoň trochu zachránit úrodu, moc není. Drtivá většina zemědělců tak počítá s velkými ztrátami. Výjimkou by snad měla být jen Vysočina, kde podle agrární komory není tak velký srážkový deficit.

Petr Zapletal/ lud TN.cz
Reklama