zákaz kouření

Ani v rakouských restauracích už si nezapálíte. Hrozí vysoké pokuty!

Zákaz kouření v hospodách
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 1. 11. 2019
Téma:

V Rakousku začal platit zákaz kouření v restauracích, barech a kavárnách. Země omezila kouření jako jedna z posledních v Evropské unii. Za porušení zákona hrozí vysoké pokuty.

Od 1. listopadu v Rakousku začíná platit zákaz kouření v restauracích. Host, který si i přesto v podniku zapálí, může dostat tučnou pokutu ve výši až tisíc eur, tedy zhruba 25 tisíc korun. Majitelé restaurací při opakovaném porušení zákona mohou zaplatit až deset tisíc eur, tj. více než čtvrt milionu korun. Informoval o tom rakouský deník Österreich.

 

Rakousko je jednou z posledních zemí Evropské unie, která po tomto zákazu sáhla. A vedla k tomu opravdu dlouhá cesta. K definitivnímu kroku se vláda po dlouhých diskuzích odhodlala až v polovině letošního roku. Svou poslední cigaretu v restauraci nebo baru si Rakušané mohli dopřát do čtvrteční půlnoci.

 

 

Gastronomické podniky s noční otevírací dobou usilovaly u rakouského ústavního soudu o výjimku, tu ale nedostaly. Odborníci očekávají, že se výsledky dostaví brzy. Počet nebezpečných onemocnění, jako je mrtvice, infarkt nebo zápal plic, by měl rychle klesnout. Své závěry experti vyvozují z údajů z jiných zemích, kde zákaz kouření v restauracích a jiných podnicích platí už déle.

TN.cz