136 zásahů

Ani zákazy nezabraly. Hasiči měli na čarodějnice plné ruce práce

Téma:

Během pondělí vyjížděli v celé republice hasiči ze 136 požárům. Průměrně přitom denně zasahují u 47 požárů. Nejvíce se hasiči zapotili ve Středočeském a Moravskoslezském kraji a v Praze. S pálením vater mohlo souviset 47 požárů.

Před nebezpečím vzniku požárů varoval v neděli Český hydrometeorologický ústav. Největší nebezpečí hrozilo v 10 krajích a v hlavním městě. Pražský magistrát na to reagoval zákazem zapalování ohňů a to i na organizovaných akcích. Přesto pražští hasiči vyráželi k 15 událostem, které souviseli s pálením čarodějnic.

 

"V osmi případech jsme po dohodě s občany ohniště uhasili. V dalších sedmi případech se jednalo o planý poplach. Během filipojakubské noci nedošlo k požáru, který by se od založeného ohniště nekontrolovaně rozšířil," prozradil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

 

Oproti běžnému dni se téměř zčtyřnásobil počet výjezdů středočeských hasičů. Ty ale zaměstnal hlavně požár skladu v Úholičkách na Praze-západ. Při boji s tímto požárem museli hasiči vyhlásit III. stupeň požárního poplachu a nasadit 25 jednotek. Škodu vyčíslili na 60 milionů.

 

Mezi 20. a 22. hodinou už hasiče zaměstnávali volání týkající se požárů souvisejících s pálením. "Ve většině případů se jednalo o nehlášené pálení, kdy se jednotka po provedeném průzkumu vrátila zpět na svou základnu. Ve čtyřech případech hasiči společně se záchranáři zasahovali také u popálených osob, které si své zranění většinou způsobily svým neopatrným jednáním," řekla Michaela Franclová z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru.

 

 

Navzdory silnému větru klidnou noc mají za sebou hasiči v Královéhradeckém kraji. S pálením čarodějnic souvisí pouze tři zbytečné výjezdy, kdy organizátoři dopředu hasičům akci nenahlásili. Ani jeden ze sedmi požárů, s nimiž během pondělního večera v kraji bojovali, s čarodějnicemi nesouvisel.

 

S čarodějnicemi ale souvisel jeden velmi brzký zásah. Hořící vatru hasili ve Žďárkách na Náchodsku v pondělí už 9 minut po půlnoci. Primát ale drží jihočeští hasiči, kteří hořící vatru hasili v Dolním Třeboníně už v neděli večer. Jinak ale společně s kolegy v Pardubickém kraji zažili v pondělí extrémně klidný večer a nezaznamenali jediný zásah, který by souvisel s čarodějnicemi.

 

 

"Ve srovnání s předchozím rokem byla letošní noc z 30. dubna na 1. května 2018 pro zasahující hasiče výrazně rušnější a to zejména díky suchému počasí, vysokým denním teplotám a silnému větru s nárazy až kolem 20 m/s," uvedla Franclová.

 

"Během celého dne 30. dubna 2018 vyjížděli hasiči k 136 požárům, přičemž dlouhodobý denní průměr je 47 požárů. Počet požárů travních a lesních porostů, které mohou mít souvislost s pálením čarodějnic, evidují hasiči 47," dodala Franclová.

 

Podívejte se na včerejší reportáž TV Nova:

vbo TN.cz