Anketa preference voličů

ANKETA: Vládní krize hýbe světem politiky. Koho byste volili vy?

Poslanecká sněmovna
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Téma:

Aktuální dění v naší politice výrazně ovlivňuje volební preference. Od začátku roku se situace několikrát změnila, v lednu by se do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR dostalo jen pět stran, v březnu už to ale bylo sedm partají. Je patrné, že situace je velmi kolísavá. Největší strany si do začátku vládní krize držely relativně stabilní voličskou základnu, aktuální dění může ale stav před volbami výrazně proměnit.

Vládní krize hýbe politickým světem, poslední týden v české politice byl velmi rušný, řešila se demise, fraška na Hradě, nedemise a odvolání ministra financí. Z průzkumu televize Nova vyplývá, že v krizi zatím není žádný vítěz ani poražený.

 

Situace před ní byla sice kolísavá, i přes to si největší strany držely stabilní voličskou základnu. Na začátku roku by se do Poslanecké sněmovny podle výzkumu Stem dostalo jen pět stran.

 

LEDEN

I přes výrazné změny nálady po krajských volbách by vládní koalice v lednu získala pohodlnou ústavní většinu, ČSSD zaostávala za hnutím ANO o 15 procentních bodů. Na rozdíl od ODS, která si výrazně polepšila, ztrácela TOP 09 své voliče a stejně jako SPD se nacházela těsně pod pětiprocentním prahem. KSČM mírně ztrácela, ale přes 5 procent se dostává pohodlně. Bez šance v lednu nebyli ani Piráti, kteří se drželi pod hranicí pro zvolení do Sněmovny.

 

Anketa

Pokud byste šli volit, kterou stranu byste nyní volili do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?

Hlasovalo 14679 lidí.

 

BŘEZEN (v únoru průzkum nebyl na webu Stem zveřejněn)

Průzkum společnosti Stem v březnu ukázal, že je situace na politické scéně nestálá. "Je patrné, nakolik situace kolísá, preference se rodí z těkavých nálad a mělkých motivací," uvádí Stem v průzkumu. Do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR by se tentokrát dostalo sedm stran, navrátila se TOP 09 a přes pět procent se dostali také Piráti. Stálicemi jsou ANO, ČSSD, ODS, KSČM a KDU-ČSL.

 

DUBEN

Není překvapením, že i duben přinesl změny v preferencích. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo jen šest stran, Piráti a SPD se drželi těsně pod pětiprocentní hranicí. Do Sněmovny by prošlo ANO, ČSSD, KSČM, ODS, KDU-ČSL, TOP 09.

 

Současná koalice by stále získala většinu, pozice ANO i ČSSD byla před vládní krizí stabilní. TOP 09 se i nadále držela nad pětiprocentní hranicí, podle agentury Stem se její podporovatelé v ohrožení aktivizují a zdá se, že se aktivizuje i KDU-ČSL. KSČM mírně ztrácela.

 

 

Voliči byli ale už před současnou krizí více nejistí, narostl počet váhavých a nerozhodnutých. K volbám by šlo 55 procent dotázaných, 22 procent dotázaných zatím neví, jestli k volbám půjdou.

 

 

Volby se rychle blíží a strany mají letos podle zákona na kampaň limitní částku 90 milionů korun. Všechny výdaje na kampaň musí procházet přes transparentní volební účet. Současné dění se tak možná výrazně podepíše na budoucí podobě vlády.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Žák 5. třídy napsal sloh o tom, co si myslí o Zemanovi a Babišovi! To nemá chybu

Lady Dee šokovala vyjádřením k vládní krizi: Hrubě urazila Babiše a Sobotkovi vyznala lásku!

TN.cz