SLEDUJEME ONLINE Politické dění

"Vláda jako tým," slibuje Babiš. S Hamáčkem podepsali smlouvu

Téma:

Hnutí ANO a ČSSD podepsaly před jednáním Sněmovny koaliční smlouvu. Zástupci ANO ještě předtím podepsali dohodu o toleranci vlády s komunisty. Kabinet znovu kritizovali opoziční poslanci, považují ho za "frašku" či "nemravný".

Lídři hnutí ANO a ČSSD den před hlasováním Sněmovny o důvěře podepsali koaliční smlouvu. V minulých týdnech dokument podepsali i poslanci obou subjektů zastoupených v menšinovém kabinetu.

Podívejte se na reportáž:

 

Druhá vláda Andreje Babiše (ANO) požádá Sněmovnu o důvěru ve středu. Protože disponuje v dolní komoře jen 93 hlasy, počítá s podporou 15 komunistických poslanců. KSČM se ve zvláštní dohodě s ANO k toleranci zavázala krátce před podpisem koaliční smlouvy.


V čele článku můžete sledovat přímý přenos z jednání Poslanecké sněmovny. V aplikaci TN.cz sledujte přenos v sekci TN TV Vysílání.

 

Středeční jednání poslanců o důvěře se uskuteční 263. den od parlamentních voleb loni v říjnu, z nichž nynější složení dolní komory vzešlo. Pokud by vláda důvěru nezískala, musela by podat demisi, podobně jako první Babišův kabinet letos v lednu.

 

Politické dění sledujeme online:

On-line reportáž

Politické dění před hlasováním o důvěře vládě

14:42

Ještě dnes se Zeman setká s kandidátem na ministra spravedlnosti Janem Kněžínkem.

.

14:30

Prezident Zeman přijal rezignaci Taťány Malé. Oznámil to hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

14:17

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 reaguje na podpis koaliční smlouvy:

.

 

Třetí pokus o sestavení vlády by pak náležel předsedovi Sněmovny, kterým je Radek Vondráček z ANO. Zástupci zbývajících šesti stran a hnutí zastoupených ve Sněmovně dnes deklarovali, že budou hlasovat proti vládě.

 

 

Babiš novinářům po podpisu koaliční smlouvy řekl, že si přeje, aby vláda byla jeden tým. "Aby to fungovalo podstatně lépe než v minulé koaliční vládě," připomněl kabinet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), ve kterém za ANO plnil před svým loňským květnovým odvoláním Babiš roli ministra financí.

 

 

Premiér doufá, že už nebude muset koaliční dohodu příliš číst, protože by to znamenalo, že se objevil nějaký problém. Podle předsedy ČSSD, vicepremiéra Hamáčka koaliční smlouva prošla vnitrostranickým hlasováním sociální demokracie v referendu, od té doby se na ní nic neměnilo.

 

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka novinářům řekl, že podpis koaliční smlouvy ukončí nestabilitu v ČR. Za zásadní priority sociální demokracie v kabinetu označit hrazení prvních tří dnů nemoci, zálohované výživné a navýšení rodičovského příspěvku. "Ministři ČSSD garantují, že se naše priority budou realizovat," uvedl. Hamáček označil za další prioritu bezpečnost.

 

Ve 14:00 začala schůze Poslanecké sněmovny. Na programu je debata o kůrovcové kalamitě, která postihla hlavně střední a severní Moravu. V prvním kole také poslanci projednají balíček deseti daňových změn. Zároveň budou volit nového místopředsedu jako náhradu za Jana Hamáčka, který se stal vicepremiérem.

 

epa TN.cz