Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

volební model

STEM: ANO velmi oslabilo, volby by i tak vyhrálo. Uspělo by 7 stran

Volby - ilustrační foto - 4
Zdroj: Profimedia

Kdyby se volby konaly na začátku února, do Poslanecké sněmovny by se dostalo celkem sedm stran. I přes pokles v modelu i počtu mandátů stále vede hnutí ANO, které s velkým odstupem následují Piráti. Ti dosáhli v preferencích i volebním modelu svého nejlepšího výsledku.

Koncem ledna a začátkem února by se do Sněmovny dostalo celkem sedm stran. Starostové a TOP 09 by podle šetření agentury STEM zůstali pod pětiprocentní hranicí, kvůli statistické chybě se ale nedá určit, zda by se do Poslanecké sněmovny dostali.

 

Největších sympatií mezi voliči dosáhlo hnutí ANO, které by v hypotetických volbách nyní volilo až 31,9 % voličů. Oproti prosincovému průzkumu je to pokles o téměř 4 procentní body. Hnutí by podle nového modelu ztratilo 13 mandátů. Podle STEM to může být i vlivem avizované volební účasti.

 

Díky tomu by posílily všechny strany vyjma SPD a KSČM. Piráti by získali o 10 mandátů více, s 15,7 % se řadí na druhé místo. Piráti v tomto šetření dosáhli v preferencích i volebním modelu svého nejlepšího výsledku.

 

 

Následuje ODS s 11 %, která podle výzkumu od poloviny loňského roku mírně ztrácí. Mírně posílila KSČM , ke které se přiklání až 8,5 % voličů, a také ČSSD s 8,3 %.

 

 

Počátek roku přinesl SPD (7,7 %) mírné zlepšení z hlediska preferencí i volebního modelu a KDU-čsl (6 %). Další strany jsou pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

 

Vývoj podpory jednotlivých stran od voleb 2013:

klma TN.cz