ministerstvo zdravotnictví

Aplikace prozradí, kde jsou nejlepší lékaři! Hodnotit mají i pacienti

Linda Nguenová
Linda Nguyenová
Publikováno 21. 11. 2019
Téma:

Pacienti by mohli nově na jednom místě najít informace o tom, jak zkušený nebo úspěšný je ve svém oboru lékař nebo nemocnice. Ministerstvo zdravotnictví připravuje aplikaci, která taková data nabídne. Své zkušenosti by do ní ale měli vkládat pro ostatní i samotní pacienti. Na základě hodnocení si pak můžou lépe vybrat místo, kde se nechají třeba operovat.

Martina z Prahy čekal kvůli vazům v kotníku chirurgický zákrok. Podobně jako řada dalších vybíral specialistu podle hodnocení na internetu. "Měl jsem to nějaký natržený, tak mi to museli spravit, stejně jsem nevěřil tomu internetu, tak jsem si zavolal kamarádovi a ten mi doporučil," řekl Martin.


Právě proto, že lidé nemají šanci spolehlivě porovnat úspěšnost nebo kvalitu zákroků, aktuálně ministerstvo připravuje nový projekt, díky kterému budou kvalitu péče hodnotit sami pacienti.

 

 


"My teď vytváříme dotazník, který bychom chtěli mít ve formě aplikace. Chceme takto získanou zpětnou vazbu od pacientů vnést i do měření kvality," vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

 

Hodnocení lékařů a nemocnic laiky má ale svá úskalí. Na internetu je možné narazit na nejrůznější žebříčky. Řada z nich je tvořena na základě subjektivních názorů lidí, kteří hodnotí kvalitu zboží nebo služeb. Stále častěji se ale stává, že tyto recenze píšou ti, kteří chtějí firmu v rámci konkurenčního boje cíleně poškodit nebo ji naopak pomoci. Podívejte se na reportáž:

 


Pilotní šetření pro dotazník ministerstva zdravotnictví je naplánované na první čtvrtletí příštího roku. Pro měření a srovnávání kvality zdravotních služeb byla ministerstvem vytvořená speciální skupina odborníků, která na problematice pracuje.

 

"Spolupracujeme se zdravotními pojišťovnami na centralizování jejich dat, která jsou svatým grálem tohoto hodnocení," prohlásil Ladislav Dušek z Ústavu zdravotnických informací a statistky České republiky.

 

 


Data jsou pro měření kvality důležitá. Ministerstvo chce teď hlavně zmapovat, kolik zákroků jednotlivé nemocnice provádí. Ty s vyšším počtem prý bývají kvalitnější.


"Máme připravený systém, kdy poskytovatelům budeme dávat zpětnou vazbu, jak si na úrovni výsledků stojí oproti jiným kolegům v celé republice," objasnil náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík.

 

 


V nakládání s daty brzdí ministerstvo nynější legislativa, kvůli které nemá přístup do takzvaného Národního registru hrazených zdravotních služeb. Ten shromažďuje data od skoro 30 tisíc poskytovatelů zdravotních služeb určených zdravotním pojišťovnám.


Informace by mohly být pacientům přístupnější už v polovině příštího roku po novelizaci zákona o zdravotních službách.


 

rod TN.cz