Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Problémy se soukromím

Průšvih Applu. Aplikace v iPhonech umožňovala odposlech

Ilustrační foto

Společnost Apple čelí problému s odposloucháváním - může za to chybný kód v aplikaci FaceTime. Volající může poslouchat, co se děje na druhé straně, a to i přesto, že majitel mobilu hovor nepřijme. V pondělí společnost uvedla, že do konce týdne tento problém konečně vyřeší.

Technologická společnost Apple v pondělí podle agentury Reuters oznámila, že do konce týdne vydá aktualizovanou verzi aplikace pro videohovory FaceTime. Nový software odstraní možnost odposlouchávání. "Štěnice" byla součástí funkce skupinového volání, kterou společnost Apple spustila na konci října.

 

Chybný kód v programu umožňuje volajícímu, aby nezáměrně odposlouchával zvuk z telefonu, na který volá, aniž by člověk na druhé straně hovor přijal. Telefon si totiž sám zapne mikrofon. Pokud se příjemce rozhodne hovor nepřijmout pomocí tlačítka, tak se dokonce zapne kamera a začne v mobilu volajícího vysílat video.

 

 

 

Apple čelí problému s odposloucháváním paradoxně krátce poté, co se ve své reklamní kampani chlubil svým zabezpečením. Snažil se tak odlišit od konkurenčních společností jako je Google nebo Facebook tím, že svým uživatelům zajišťuje soukromí. "Co se stane ve vašem iPhonu, zůstane ve vašem iPhonu," stálo na billboardu.

 

Problém se týká operačního systému iOS verze 12.1 a vyšší. Dokud Apple nespustí aktualizovanou verzi aplikace FaceTime, nejlepším řešením je zakázat ji v nastavení telefonu.

sei TN.cz